اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

رشد شهرهای هوشمند در سراسر جهان (قسمت دوم)

رشد شهرهای هوشمند در سراسر جهان (قسمت دوم)

چرا شهرهای هوشمند به عنصری اثرگذار در آینده بشر تبدیل خواهد شد؟ در سری بلاگ‌های معرفی شهرهای هوشمند به دنبال پاسخ این پرسش خواهیم بود.

1396/9/29 چهارشنبه
تعداد بازدید: 7298

 

در قسمت قبل، به چالش‌هایی که در آینده‌ای نه چندان دور پیش روی شهرها قرار خواهد گرفت پرداختیم و چند نمونه از تلاش‌های صورت گرفته در نقاط مختلف جهان، در راستای راه‌اندازی شهرهای هوشمند را بررسی کردیم.

در این قسمت به معرفی مفهوم "شهر هوشمند" می‌پردازیم و شاخصه‌های یک شهر هوشمند را معرفی خواهیم کرد.

صحبت‌های زیادی در مورد شهرهای هوشمند مطرح شده است. روزنامه‌ها، مجلات، سمینار‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و سایر رسانه‌ها هر کدام به نحوی تلاش کرده‌اند که به شکلی ساختار یک شهرهای هوشمند را برای مخاطبان خود ترسیم کنند. اما نمونه‌های واقعی همواره بهتر از تعاریف و توصیف‌ها هستند.

سنگاپور یکی از نمونه‌های خوب در پیاده‌سازی زیرساخت‌های شهر هوشمند پایدار است. این کشور با طراحی، ساخت و نگه‌داری ‌کارآمد زیرساخت‌های نوین شهری، به دنبال اجرای طرح شهر‌های هوشمند است. در همسایگی این کشور، شهر پوترایا در مالزی و شهر لواسا در هندوستان نیز به دنبال پیاده‌سازی معیارهای شهر هوشمند هستند.

شهرهای هوشمند در مالزی


در سال ۲۰۱۵، هندوستان نزدیک به ۷۰۶۰۰ میلیون روپیه، در حوزه فناوری شهرهای هوشمند سرمایه‌گذاری کرده است. در همین سال، در کنفرانس بین‌المللی شهرهای هوشمند که در هندوستان برگزار شد، بازیگران بزرگ عرصه تکنولوژی مثل IBM، CISCO، HP و BOSCH هم حضور داشتند. علاوه بر شرکت‌های تکنولوژیک قدرتمند جهان، سرمایه‌گذاران و مقامات دولتی هندوستان هم با حضور در این کنفرانس، پیام هندوستان برای حرکت جدی به سمت هوشمندسازی شهرها را به جهان مخابره کردند.

مجموعه این فعالیت‌ها در قاره آسیا، نشان از گرایش کشورهای این قاره به سمت شهرهای هوشمند دارد. در نگاهی کلی‌تر، گزارش سازمان جهانی داده در دسامبر ۲۰۱۴ از اختصاص بیش از ۲۵ درصد از بودجه بعضی از شهرهای بزرگ جهان به توسعه راهکارهای مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا خبر می‌دهد. هدف اکثر این سرمایه‌گذاری‌ها، استفاده از این راهکارهای در جهت ساخت و توسعه شهرهای هوشمند عنوان شده است.


اما شهرهای هوشمند چه ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارند؟

از شهرهای هوشمند در مجامع مختلف با نام‌های مختلفی نامبرده می‌شود. شهرهای سبز، شهرهای دیجیتال، شهرهای متصل‌ به هم و شهرهای اینترنتی از جمله این نام‌هاست. در حقیقت، تمامی نام‌های ذکر شده برای این نوع شهرها صدق می‌کنند.

حال بیایید تعریفی کلی و جامع از شهرهای هوشمند داشته باشیم:" شهری که در شش شاخصه‌ اقتصاد، مردم، دولت، محیط زیست، جابه‌جایی و زندگی به‌طور پیوسته نگاهی روبه‌جلو دارد. این شهر بر مبنای تصمیمات و فعالیت‌‎های هوشمندانه، مستقل و آگاهانه تک‌تک شهروندان بنا شده است."

یک شهر هوشمند، باید تمام نیازهای شهروندانش را برطرف کند. درنتیجه کیفیت زندگی، امنیت، بهداشت، حمل‌ونقل هوشمند، سیستم آب و گازرسانی هوشمند، مدیریت هوشمند منابع طبیعی و مدیریت پسماند از شاخصه‌های اولیه یک شهر هوشمند است.

انتظار می‌رود پیاده‌سازی یک شهر هوشمند واقعی کیفیت زندگی شهروندان را به شدت افزایش دهد، سرمایه گذاران خارجی را جذب کند و محیط شهری پایداری را خلق کند. سیستم بهداشت و درمان این شهر با به‌کارگیری سنسورهای متعدد به نظارت بر سلامت شهروندانش می‌پردازد، مشکلات جاده‌ها و سایر زیرساخت‌ها قبل از احداث پیش‌بینی می‌شود، مصرف انرژی در قالب سرمایش،گرمایش و نور محیط‌ به شکل بهینه مدیریت شده و ترافیک شهری با کمک داده‌های ترافیکی لحظه‌ای مدیریت خواهد شد.

 

در واقع بنا به تحقیق فراست و سالیوان در زمینه شهر‌های هوشمند، یک شهر هوشمند شامل این زیرسیستم‌هاست.

شهر‌های هوشمند  

حالا اگر بخواهیم تعریف شهر هوشمند را با معیارهای ذکر شده از نو بنویسیم، به تعریف زیر خواهیم رسید.

"شهرهای هوشمند، شهرهایی هستند که کیفیت زندگی را به همراه رشد اقتصادی و زیست محیطی بالا می‌برند. شهرهایی پایدار برای نسل‌های آینده که بسیاری از فعالیت‌های آن با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا به‌صورت خودکار انجام می‌شوند. فناوری‌های به‌کار رفته در شهرهای هوشمند مثل کارت‌های هوشمند، کدهای QR، RFID، IPv6، سنسورها، وای‌فای، تله مدیسین، GPS، GIS، Bigdata Analytics، BI، EPC و بسیاری از موارد دیگر زندگی بشر امروز و نسل های بعدی را بسیار ساده‌تر خواهد کرد."

در قسمت آخر این سری مقالات به آینده شهر‌های هوشمند می‌پردازیم و با بررسی یک نمونه از این شهرها در امارات، زیرسیستم‌های معرفی شده در این مقاله را بهتر خواهیم شناخت.


  مطالعه بخش اول مقاله
  مطالعه بخش سوم مقاله

بيشتر
آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید