رشد شهرهای هوشمند در سراسر جهان (قسمت اول)

چرا شهرهای هوشمند به عنصری اثرگذار در آینده بشر تبدیل خواهند شد؟
در سری بلاگ‌های «رشد شهرهای هوشمند در سراسر جهان» به این پرسش پاسخ خواهیم داد.


شهرهای جهان در آینده نزدیک با چه چالش‌هایی روبه‌رو ‌می‌شوند؟ شهرهای هوشمند چه هستند و چگونه به مشکلات زندگی شهری پاسخ خواهند داد؟

در سری بلاگ‌های «رشد شهرهای هوشمند در جهان» به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

شهرهای ما به سرعت در حال تبدیل شدن به ارگانیسمی زنده، متصل به هم، دیجیتالی و هوشمند هستند. آن‌ها با بکارگیری ایده و خلاقیت‌ها، به دنبال تحرک، رشد و پیشرفت هستند. نتیجه این تلاش یکپارچه در زمینه شهرسازی و خدمات شهری، رشد اقتصادی و فرهنگی خواهد بود که خروجی تجمیع شده آن افزایش کیفیت زندگی شهروندان یک شهر است.

این مساله از آن جهت حائز اهمیت است که با افزایش تصاعدی جمعیت کره زمین، به زودی تامین حداقل‌های مورد نیاز زندگی بشر امروزی به دغدغه دولت‌ها تبدیل خواهد شد. طبق آمارهای سازمان ملل، انتظار می‌رود جمعیت زمین تا سال ۲۱۰۰ به بیش از ۱۰ میلیارد نفر برسد. توجه به این موضوع ضرورت بیشتری خواهد یافت اگر بدانید، شتاب مهاجرت افراد از روستاها به شهرها نیز بسیار بالا رفته است. تا جایی که انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از ۷۰ درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی کنند.

شهرهای جهان تا به امروز با مصرف سوخت‌های تجدیدناپذیر به حیات خود ادامه داده‌اند و این روال تا چندی دیگر نیز ادامه خواهد یافت. رفته رفته با کاهش منابع موجود قیمت این سوخت‌های فسیلی افزایش یافته و هزینه‌های تامین انرژی سر به فلک خواهد کشید. اما نگرانی اصلی دولت‌ها معطوف به زمانی است که به رغم افزایش جمعیت انسان‌ها و نیاز به مصرف سوخت بیشتر، منابع طبیعی انرژی پایان خواهند یافت و نیاز به جایگزینی انرژی‌های نو بیش از پیش احساس خواهد شد. آیا برای مقابله با این شرایط آماده‌ایم؟

تقریبا ۷۰ درصد از انرژی جهان صرف حمل‌ونقل و تامین نیاز ساختمان‌‌ها در شهرها می‌شود. اگرچه مجموعا این شهرها تقریبا 2 درصد از سطح کره زمین را دربرمی‌گیرند، اما مسئول تولید 75 درصد گازهای گلخانه‌ای هستند. ما هنوز موفق به جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی و استفاده فراگیر و به‌صرفه از انرژی‌های نو نشده‌ایم. علاوه براین، ضمن تلاش برای معرفی و تولید انرژی‎های نو، نیازمند کاهش مصرف انرژی و اصلاح الگوهای مصرفی در جوامع در حال توسعه هستیم.

شاید انفجار جمعیت یکی از بزرگترین دلیلی باشد که اهمیت توسعه پایدار در شهرها را آشکار می‌سازد. گسترش شهرنشینی، کمبود زیرساخت‌های فیزیکی، خدمات اجتماعی ناکافی، رقابت‌های شدید اقتصادی، نقص سیستم‌های امنیتی و نرخ بالای تولید گازهای گلخانه‌ای، همگی از دلایلی هستند که ما را متقاعد به ساخت شهرهای هوشمند پایدار در سراسر جهان می‌کنند.

مهمترین عاملی که ما را به سمت شهرهای هوشمند سوق می‌دهد چیست؟‌ آیا ما شهرهای هوشمند را برای رشد اقتصادی نیاز داریم؟ ایا شهرهای هوشمند را برای بقای حیات خود می‌خواهیم؟ حرکت از شهرهای آلوده به سمت شهرهای سبز چه ضرورتی دارد؟ یا شاید ما برای ارتقاء کیفیت زندگی انسان‌ها به شهرهای هوشمند علاقه‌مند شده‌ایم؟

شهرهای هوشمندی که در دست احداث هستند به وضوح به ما نشان می‌دهند که چرا باید در قرن ۲۱ به سمت شهرهای هوشمند حرکت کنیم. امروز بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ بشر، انسان‌ها به زندگی در شهرها روی آورده‌اند. ما بخوبی می‌دانیم که یک شهر همانند یک سیستم بسیار پیچیده است و این پیچیدگی به خاطر ماهیت غیرقابل پیش‌بینی تعاملات زیرسیستم‌ها رخ می‌دهد.

شهرهای امروز را می‌توان مجموعه‌ای از زیرسیستم‌های کوچک و مرتبط دانست که در کنار هم زندگی می‌کنند و با هم ارتباط می‌گیرند. این زیرسیستم‌ها که شامل حمل‌و‌نقل، آموزش، ادارات، امنیت، سلامت و درمان، خدمات اقامتی مثل هتل‌ها، خدمات توریستی، سوخت‌رسانی و سایر خدمات شهروندی می‌شوند، در کنار جاده‌ها، خاک، آب، هوا، فضاهای سبز و سایر اکوسیستم‌ها همگی یک سیستم شهری را تشکیل می‌دهند.

یکی از چالش‌های شهرها ، ارتباط میان این زیر سیستم‌هاست. همزمان با بزرگ شدن شهرها، فعالان حوزه مدیریت شهری به طراحی سیستم‌های بسیار پیچیده‌ای برای تامین مواد غذایی از شبکه‌های بین‌المللی، تامین آب از مناطق دوردست، مدیریت پسماند در مناطق شهری، سیستم‌های مدیریت ترافیک شهری و بسیاری از موارد دیگر اقدام می‌کنند. در نهایت، تفاوت در کیفیت همین ورودی‌هاسیت که کیفیت زندگی شهروندی را در یک شهر تعیین می‌کند. در واقع همین پیچیدگی و کاستی‌های ناشی از آن سبب شده است که در سال‌های اخیر، شهرهای پیشرفته اروپا به نسبت سایر شهرهای کشورهایشان، با کاهش روند تمرکز جمعیت و رشد اقتصادی روبرو شوند. در همین زمان، ایالات متحده عربی در تلاش است با استفاده از منابع طبیعی به مجموعه مشابهی از همین چالش‌های شهری پاسخ دهد. نمونه آن شهر زیست پایدار مصدر است که در نزدیکی ابوظبی در حال ساخت می‌باشد.

در پاسخ به این دغدغه‌های زندگی شهری، کلمه‌ای بیان شد که با پسوند “هوشمند” سعی در رفع مشکلات پیش بینی شده، داشت. شهرهایی که تعداد آن‌ها در کشورهای پیشرفه به شکل قابل توجهی رو به افزایش است و بسیاری از نوآوری‌های اینترنت اشیا در ساخت این شهرهای بکارگرفته می‌شوند.

شهر مصدر در نزدیکی ابوظبی اولین شهر بدون آلاینده کربنی جهان خواهد بود، شهر پاردس در پرتغال بالاترین بهره‌وری در مصرف انرژی را در جهان خواهد داشت که هم اکنون توسط شرکت مایکروسافت در حال ساخت است. در کره جنوبی نیز کمپانی سیسکو (Cisco) ساخت شهر کاملا هوشمند سوگندو را آغاز کرده است.

در کنار این کشورها، هندوستان نیز ساخت ۱۰۰ شهر هوشمند جدید و توسعه ۵۰۰ شهر دیگر را تحت نظارت مستقیم نخست وزیر این کشور آغاز کرده است؛ کشور چین با احداث ۳۰۰ شهر هوشمند درصدد بهبود کیفیت‌ زندگی شهروندان خود برآمده و ایالات متحده نیز برای رفع نیازهای امنیتی‌ در شهرهای خود، راهکار شهر هوشمند را در پیش گرفته است.

در قسمت بعدی این سری بلاگ‌ها، به ساختار شهرهای هوشمند و نحوه پاسخگویی این شهرها به نیازهای شهروندان می‌پردازیم.

منبع:

  • Sustainable Smart City: Masdar (UAE) (A City: Ecologically Balanced), Somayya Madakam* and R. Ramaswamy