۵ راهکار کلیدی برای پیاده‌سازی حمل‌ونقل سبز، تجربه موفق شهر ونکوور!

مسئولان ونکوور چگونه با پیاده‌سازی حمل‌ونقل سبز توانستند آلودگی‌های محیطی را در شهر خود به حداقل برسانند؟


انسان در  دوره‌های مختلف تاریخ، نگرانی‌های متفاوتی داشته است. گاهی کمبود منابع غذایی ذهن او را به خود مشغول داشته، گاهی ناامنی و جنگ! اما شاید بتوان ادعا کرد که یکی از مهم‌ترین دل‌مشغولی‌های امروز انسان آلودگی‌های عظیم محیط‌زیستی است که زندگی هزاران گونه جانوری و گیاهی را به خطر  می‌اندازد. همین دغدغه سبب شده که افراد و نهادهای مختلف در صدد یافتن راه‌هایی برای برون‌رفت از این بحران باشند. راهکارهایی مثل مدیریت زباله خانگی، استفاده نکردن از خودروهای تک‌سرنشین و … بدون‌شک همه این‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی بر کاهش آلودگی‌های محیطی بگذارد، اما واقعیت این است که تا زمانی‌که این اقدامات به‌صورت زیرساختی و یکپارچه درنیاید، نمی‌تواند تأثیر عمده‌ای بر این روند رو به رشد بگذارد. به همین دلیل، دولت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه تکنولوژی و برنامه‌ریزی شهری، چندین سال است که در جهت کاهش آلاینده‌های گوناگون، اقدام به ایجاد تغییراتی عمده و زیرساختی در شهرها  کرده‌اند که یکی از موفق‌ترین نمونه‌های آن در کشور کانادا و شهر ونکوور انجام شده است.

این کشور توانسته با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا، سیستم حمل‌ونقل سبز را در شهر ونکوور پیاده‌سازی کند.  در مقاله حاضر قصد داریم به تجربه کشور کانادا در ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای حفظ محیط‌زیست و کاهش آلودگی‌ها بپردازیم.

ونکوور، پیشگام در حوزه حمل‌ونقل سبز

کشور کانادا، در راستای تحقق اهداف محیط‌زیستی و ایجاد حمل‌ونقل سبز درصدد است وضعیت آلاینده‌های شهر ونکوور را کنترل کند و  از این طریق، شرایط محیط زیست را بهبود بخشد. دولت کانادا معتقد است میزان انتشار کربن‌دی‌اکسید ناوگان حمل‌ونقل ونکوور تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۳۰٪ نسبت به سال ۲۰۰۷ و  تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰٪ کمتر از سطح کنونی کاهش خواهد یافت. جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۵۰ نیز در دستور کار دولت قرار گرفته است.

طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده ونکور باید بتواند میزان آلاینده‌های خود را از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳  به این میزان کاهش دهد:

 • ۵۰٪ در سال ۲۰۱۹
 • ۶۰٪ تا سال ۲۰۲۱
 • ۷۰٪ تا سال ۲۰۲۳

که گزارشات سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد این برنامه قابلیت اجرایی شدن دارد.

اقدامات کانادا برای پیاده‌ سازی حمل و نقل سبز

۱. استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر به جای سوخت بیودیزلی

/wp-content/uploads/2019/05/1111-e1651390697900.png

بیودیزل یا منو اکلیل استر نوعی سوخت پاک است که از منابع طبیعی مانند روغن‌های گیاهی ساخته می‌شود. بیودیزل مانند گازوئیل نفت در موتورهای احتراقی کاربرد دارد و برای استفاده از آن نیازی به تغییر موتور نیست. این در حالی است که انرژی‌های تجدیدپذیر که به عنوان انرژی‌های پاک نیز نام برده می‌شود، علاوه بر سازگاری با محیط زیست به لحاظ اقتصادی بسیار مفید و مقرون‌به‌صرفه‌اند؛ لذا به نظر می رسد که باید نقش پررنگ‌تری در تولید انرژی داشته باشند.

در سال ۲۰۱۸، کانادا توانست در راستای پیاده‌سازی حمل‌ونقل سبز، سوخت خودروهای بیودیزل ناوگان خود را با انرژی‌ خورشیدی و برق جایگزین کند. این کار قدمی بزرگ در جهت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ناوگان کانادا بوده است. در نظر داشته باشید در گذشته ۵۵٪ از ناوگان از سوخت بیودیزل استفاده می‌کردند. با تغییر نوع سوخت، مصرف‌کنندگان بیودیزل (B۵) به‌صورت ۱۰۰ درصدی به سوخت تجدید پذیر (R۱۰۰) روی آوردند.

۲. استفاده از گاز طبیعی فشرده (CNG)

امروزه، ۸ درصد از مصرف سوخت ناوگان حمل‌ونقل در ونکور CNG است. یک ایستگاه فشرده‌سازی گاز طبیعی توانایی آن را دارد تا سوخت CNG وسایل نقلیه شهری (از جمله ۳۳ کامیون) را تأمین کند.

 

۳. برقی کردن ناوگان

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ وسیله نقلیه الکتریکی در ناوگان ونکور وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ۵۰ خودروی سواری شامل میتسوبیشی، فورد و نیسان ویژه پارکینگ‌های بزرگ
 • ۲۵ خودروی پلیس غیر اضطراری ونکوور (VPD)
 • ۳۲ وسیله نقلیه سنگین از جمله زامبونیو و لیفتراک
 • ۲ موتور سیکلت پلیس غیر اضطراری یا VPD

/wp-content/uploads/2019/05/111111-e1651390779365.jpg

کانادا در نظر دارد  تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۰۰ وسیله نقلیه الکتریکی از جمله کامیون‌های متوسط ​​و سنگین، ماشین‌های زباله، تریلر، تراکتور و کامیون‌های تحویل بار را به این ناوگان اضافه کند تا با استفاده از خودروهای برقی، آب و هوای سالم را برای شهروندان ونکور به ارمغان آورد.

همچنین، در حال حاضر بیش از ۵۰ خودرو هیبریدی و پلاگین در سامانه مدیریت هوشمند ناوگان ونکور وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 

 

 • ۴۴ خودروی خدمات مهندسی آتش‌نشانی، امدادونجات و وسایل نقلیه مسافربری VPD
 • ۶ پارکینگ کامیون‌های سنگین با سیستم‌های باتری هیدرولیکی
 • ۲ ماشین جمع‌آوری پسماند
 • ۱ بولدوزر که برای ساخت جاده‌ و دفن زباله ونکوور فعال است

شهر هنگ‌کنگ نیز تجربه مشابهی در زمینه برقی کردن خودروهای شهری دارد. برای مطالعه بیشتر کلیک کنید:

هنگ‌کنگ در مسیر هوشمندسازی با ابرقهرمانی به‌نام اینترنت اشیا ( IoT)

۴. به اشتراک گذاری خودرو

/wp-content/uploads/2019/05/111111111-e1651390878694.jpg

دولت کانادا برای پیاده‌سازی هرچه بهتر حمل‌ونقل سبز قراردادی را با شبکه ارتباطات بین الملل امضا کرده است که طی آن می‌تواند وسایل نقلیه‌ای را که توسط کارمندان به مرکز شهر آورده می‌شود مدیریت و با استفاده از پلتفرمی جامع از آن‌ها استفاده بهینه کند. در واقع این پلتفرم در طول ساعات کاری، اتومبیل‌ کارمندان را در دسترس عموم قرار داده و باعث رواج به اشتراک‌گذاری خودرو و در نهایت سبک زندگی هوشمند خواهد شد. استفاده از این پلتفرم نه تنها هزینه‌های شهری و نگهداری خودروهای شهری را کاهش می‌دهد بلکه موجب می‌شود مردم کمتر از خودروهای شخصی خود به صورت تک سرنشین استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

تبدیل خودروهای سازمانی به خودروهای اشتراکی

۵. استفاده از سیستم‌های مدیریت ناوگان

کانادا برنامه‌ای تدوین کرده است تا از استفاده بی‌رویه سوخت جلوگیری کند. تمرکز اصلی این برنامه بر روی بیش از ۱۰۰۰ خودرو موجود در حمل و نقل شهری با سیستم‌های GPS و Telematics است. این سیستم قادر است میزان کارکرد خودرو، مصرف سوخت و دیگر مؤلفه‌ها را اندازه‌گیری کند. بدین صورت خودروهایی که باعث آلودگی هوا می‌شوند به سرعت شناسایی و از سامانه حمل‌ونقل خارج می‌گردند.

چنان‌که از  آمارهای ذکر شده برمی‌آید، مسئولان ونکوور توانسته‌اند گام‌های مؤثری در راستای رسیدن به اهداف خود بردارند. خوشبختانه در ایران نیز مدتی است که هوشمندسازی شهرها و ناوگان حمل‌ونقل مورد توجه سازمان‌ها قرار گرفته است. در ادامه درباره جایگاه مدیریت هوشمند ناوگان در ایران می‌خوانید.

مدیریت هوشمند ناوگان، تکه‌ای از پازل شهر هوشمند

جایگاه مدیریت هوشمند ناوگان در ایران

همان‌طور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم، ایرانسل همگام با تکنولوزی روز دنیا فرصتی فراهم آورده تا با کمک سامانه مدیریت ناوگان (Fleet Management System-FMS) برای صاحبان وسایل نقلیه یا مدیران ناوگان قابلیت اتصال دائم به وسایل نقلیه‌ فراهم شود. این قابلیت می‌تواند در اتصال به دارایی‌ها و تجهیزات دیگر و نرم‌افزارهای اجرایی مورد استفاده قرار گیرد.

برخی مزایا و ویژگی‌های این سامانه به شرح زیر است:

 • قابلیت تعریف سطوح دسترسی گروه‌های کاربری به اطلاعات، قابلیت‌های نرم‌افزار و به گروه‌های خودرو
 • قابلیت تعریف سرویس‌ها شامل مبدأ، مقصد، ایستگاه‌های میانی و زمان‌بندی حرکت خودروها بر اساس سرویس‌ها
 • قابلیت تعریف و دسته‌بندی خودروها، رانندگان، خطوط حرکت، ایستگاه‌ها، توقفگاه‌ها، پارکینگ‌ها، محدوده‌ها و دسته‌بندی آن‌ها

و بسیاری موارد دیگر امیدواریم با پیشرفت این تکنولوژی ما نیز ایرانی سبز را برای آیندگان خود به جا بگذاریم.

آشنایی بیشتر با تجربه شرکت‌های ایرانی در استفاده از سامانه مدیریت ناوگان ایرانسل:

تجربه شرکت ارومیه شن‌ریز در استفاده از سامانه مدیریت هوشمند ناوگان ایرانسل

فولاد مبارکه اصفهان در مسیر تحول دیجیتال

اگر شما هم به پیاده‌سازی سیستم حمل‌ونقل  سبز در کسب‌وکار یا شهر خود علاقه دارید، می‌توانید با مراجعه به وب سایت راهکارهای سازمانی ایرانسل، با سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل ایرانسل آشنا شوید و در صورت نیاز به دریافت مشاوره به آدرس EB@mtnirancell.ir ایمیل ارسال کنید.

 

منبع:

https://vancouver.ca/

3.5 2 امتیاز دهنده

نظرات و پیشنهادات

Subscribe
Notify of
 
0 نظر ثبت شده است
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۳۹۹/۱۲/۰۲

نقش اینترنت اشیا در صنعت بانکداری

اینترنت اشیا چگونه آینده صنعت بانکداری را متحول خواهد کرد؟

بازدید: 2140

۱۳۹۹/۰۳/۱۷

۷ شهر هوشمند جهان، چگونه از تکنولوژی اینترنت اشیا استفاده کردند؟

شهرهایی که به برترین شهرهای هوشمند جهان تبدیل شدند.

بازدید: 1918

۱۴۰۰/۰۲/۱۱

اینترنت اشیا چگونه فرآیندهای صنایع تولیدی را بهبود می‌بخشد؟

با استفاده از IoT می‌توان کیفیت فرآیند تولید، راندمان پرسنل و ایمنی محیط کار را افزایش داد.

بازدید: 1755