مدیریت هوشمند ناوگان، تکه‌ای از پازل شهر هوشمند

مدیریت هوشمند ناوگان چگونه به صنعت حمل و نقل و توزیع کمک می‌کند؟


مدیریت ناوگان خودکار، تکه‌ای از پازل شهر هوشمند

آینده تکنولوژی به اتصال وسایل نقلیه و شهرها وابسته است؛ هر وسیله‌ای در خانه، شهر و زندگی شما می‌تواند به واسطه اتصال پایدار به اینترنت، دیتای دقیق، تحلیل لحظه‌ای و اطلاعات در دسترس فراهم کند.

اتومبیل و ناوگان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سامانه مدیریت ناوگان (FMS) برای صاحبان وسایل نقلیه یا مدیران ناوگان، فرصتی برای اتصال دائم به وسایل نقلیه‌ را فراهم می‌کند. این قابلیت می‌تواند در اتصال به دارایی‌ها و تجهیزات دیگر و نرم‌افزارهای اجرایی مورد استفاده قرار گیرد و پیش بردن یک روند اجرایی مناسب به شیوه ادغام یکپارچه‌ است که توسط مهندسان عالی‌رتبه تکنولوژی سامانه مدیریت ناوگان انجام می‌شود.

تکنولوژی اتصال سامانه مدیریت ناوگان، به مدیریت ناوگان شفافیتی می‌بخشد که بدون این تکنولوژی قابل دستیابی نیست. گزارش‌ها به صورت خودکار تولید می‌شوند، اطلاع‌رسانی به طور همزمان برای چندین دستگاه انجام می‌شود و درک روشنی از عملیات کامل وسایل نقلیه و پردازش خودکار اطلاعات از راه دور (telematics) به آسانی حاصل می‌شود. با فناوری سامانه مدیریت ناوگان، وسایل نقلیه، بدون درنظر گرفتن مدل، گونه و ساختشان می‌توانند به یکدیگر متصل شوند.  

وسایل نقلیه در شهرهای هوشمند آینده، دستگاه‌های پردازش خودکار اطلاعات از راه دور، مانند تکنولوژی سامانه مدیریت ناوگان را به عنوان راه حلی برای امنیت جاده و محیط زندگی بهتر برای تمام افراد جامعه فراهم می‌کند. تکنولوژی حمل و نقل هوشمند پیشتر محصولات و راهکارهایی ارائه داده است تا اطمینان حاصل کند که مقررات شرکت‌های ترابری، از شرکت‌های کوچک تا سازمان‌های بزرگ رعایت می‌شود. امنیت کلید موفقیت است، به ویژه زمانی که پای وسایل حمل‌ونقل و دارایی در میان است. راهکارهایی نظیر سیستم مونیتورینگ درون‌وسیله‌ای (IVMS) و پردازش خودکار اطلاعات از راه دور که با استفاده از تکنولوژی سامانه مدیریت ناوگان ممکن می‎شوند، به این شرکت‌ها اطلاعاتی می‌دهد تا اطمینان یابند که رانندگان از مقرراتشان پیروی می‌کنند.

/wp-content/uploads/2019/03/136-e1591439179321.jpg

  • فراهم ساختن امنیت به صورت رانندگی با سامانه بازشناسی با امواج رادیویی (RFID):

راننده‌ وسیله نقلیه پیش از شروع رانندگی باید هویتش را توسط کارت شناسایی تایید کند. اگر راننده مجاز نباشد یا در خارج از ساعات مجاز رانندگی، قصد روشن کردن خودرو را داشته باشد، خودرو روشن نمی‌شود.

  • ثبت بازخورد نسبت به رانندگان خوب:

در گذشته راهی برای اطمینان از عملکرد خوب راننده وجود نداشت، اما امروزه با استفاده از تکنولوژی‌های سامانه مونیتورینگ درون‌وسیله‌ای و پردازش خودکار اطلاعات از راه دور، شرکت‌ها می‌توانند فهرستی از رانندگان و عملکردشان تهیه کنند، تا به افرادی که از مقررات پیروی و احتیاط را رعایت می‌کنند پاداشی اهدا کنند.

  • بهینه‌سازی نظارت بر امنیت:

دوربین‌های امنیتی؛ در مکان‎های عمومی نظیر پارکینگ‌ها، کوچه‌ها یا محدوده‌های کسب‌وکار بسیار رایج هستند. امروز، همین نوع امنیت با دوربین‌های امنیتی وسایل نقلیه از طریق سیستم‌های پردازش خودکار اطلاعات از راه دور و سامانه مونیتورینگ درون‌وسیله‌ای تأمین می‎شود.  ضمن اینکه این تکنولوژی به پیاده‌سازی سیستم پارکینگ هوشمند نیز کمک خواهد کرد.

  • حفاظت دربرابر دزدی، کلاهبرداری و قاچاق:

محموله‌ای که تریلی یا هر وسیله نقلیه دیگری حمل می‌کند، یک دارایی است و برای شرکت منبع درآمد است. ضروری است که از این درآمد، با استفاده از مهر و موم الکترونیکی (electronic seal) و حسگر سوخت در برابر دزدی محافظت شود. قاچاق در تجارت ترابری نیز رایج است، اما با نصب مهر و موم الکترونیکی در وسیله نقلیه، مخزن حمل و یا تریلی‌ها که با سامانه مونیتورینگ درون‌وسیله‌ای و پردازش خودکار اطلاعات از راه دور اتصال دارند، این وسایل در برابر پرسنل غیرمجاز محافظت می‌شوند.

این راهکار چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

/wp-content/uploads/2019/03/137-e1591439245450.jpg

در حال حاضر، صنعت لجستیک با مسائل و مشکلات زیر روبرو است:

  • کالاهای ارزشمند در طول حمل و نقل  به آسانی دزدیده، جابه‌جا و عوض می‌شوند، و نظارت لحظه‌ای بر روی کالاها دشوار است.

صاحبان تشکیلات اقتصادی و محموله‌ها نمی‌توانند موقعیت جغرافیایی وسایل نقلیه ویژه لجستیک را  زیر نظر بگیرند.

  • بدون نظارت در لحظه بر کالاهای ارزشمند، صاحبان کالاها و تشکیلات نمی‌توانند موقعیت‌های غیرطبیعی را به موقع تشخیص دهند. حل کردن مشکلات احتمالی، نیازمند پرداخت هزینه‌های بالا است.

  • زنجیره سرمایش لجستیک (cold chain logistics) شفافیتی در اطلاعات‌دهی ندارد. اطمینان حاصل کردن از کیفیت مواد دارویی و غذایی کاری دشوار است.

این راهکار  با استفاده از شبکه حامل و از طریق یک ورودی و متمرکزکننده عمل می‌کند. سنسورهای NB-IoT می‌توانند مستقیما به شبکه متصل شوند و در نتیجه ساختار شبکه ساده‌ای بسازند. در نتیجه آسان‌تر است که برای دسترسی بهتر به اطلاعات، دستگاه‌هایی نصب شوند. صاحبان و فروشندگان بدون توجه به نگهداری از شبکه باید تنها بر هسته خدمات تمرکز نمایند. به علاوه، سنسورهای NB-IoT مصرف انرژی کمی دارند و با استفاده از باطری کار می‌کنند. حسگرها می‌توانند با نصب و اجرای بدون نیاز به سیم، بر تمام پروسه لجستیک در لحظه نظارت کنند. هنگام کار کردن با GPS، این راهکار می‌تواند موقعیت‎یابی دقیقی با خطای حدود ده متر را ممکن کند، و درنتیجه احتیاجات موقعیت‌یابی لجستیکی را رفع نماید.

مدل تجاری لجستیک هوشمند، بسیار ساده است. اپراتورهای موبایل، سیم‌کارت‌ها و سرویس‌های اتصال به شبکه NB-IoT (اینترنت اشیا) را به شرکت‌های فراهم کننده و سازنده دستگاه‌های هوشمند لجستیک دارای NB-IoT می‌فروشند. مصرف‌کنندگان نهایی معمولا شرکت‌های لجستیکی هستند و مبلغ پرداختی هم دربرگیرنده دستگاه است و هم سرویس‌هایی که متعاقباً به دنبال خواهد داشت. واحد کسب و کار سازمانی ایرانسل درحال حاضر پلتفرمی جامع با نام سامانه مدیریت هوشمند ناوگان برای تسهیل فرآیند مدیریت لجستیک کسب و کارهای بزرگ و کوچک ارائه کرده است که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در این زمینه با ما تماس بگیرید.

منبع:

3 1 امتیاز دهنده

نظرات و پیشنهادات

Subscribe
Notify of
 
0 نظر ثبت شده است
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۳۹۹/۰۷/۲۲

کاربرد مدیریت هوشمند ناوگان ایرانسل در صنعت خودروهای استیجاری

چگونه می‌توان با هوشمندسازی ناوگان خودروهای استیجاری، بهره‌وری را افزایش داد؟

بازدید: 8357

۱۳۹۷/۱۱/۱۴

با کاربرد سامانه مدیریت هوشمند ناوگان در صنایع مختلف آشنا شوید!

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان در صنایع مختلف، چه کارکردهایی دارد؟

بازدید: 5777

۱۳۹۹/۰۶/۲۵

کاربرد مدیریت هوشمند ناوگان ایرانسل در صنعت توزیع مواد غذایی، بهداشتی و دارویی

آیا می‌دانید هوشمندسازی ناوگان، راهکاری شگفت‌انگیز برای بهبود فرآیند توزیع مواد غذایی، بهداشتی و دارویی است؟

بازدید: 5178