معرفی ۱۰۰ شرکت برتر در زمینه دورکاری

کدام شرکت‌ها توانسته‌اند بالاترین تعداد مشاغل دورکار را به وجود آورند؟


در بلاگ قبل گفتیم با رواج پدیده دورکاری، کسب و کارهای زیادی توانسته‌اند افرادی متخصص را با دستمزد مناسب برای شرکت خود استخدام کنند. این امر حتی بر روی کارکنان شرکت‌ها نیز تأثیر گذاشته است؛ آنها احساس می‌کنند که بهره‌وری بیشتری دارند، درنتیجه باانگیزه و انرژی بیشتری به کارشان ادامه می‌دهند.

موسسه (FlexJobs)  پژوهش گسترده‌ای بر روی ۵۵۰۰ کارمند از شرکت‌های مختلف انجام داده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که بیش از ۱۶٪ از کسب‌و‌کارها به صورت دورکار اداره می‌شوند و ۵۲٪ از کارمندان نیز دست‌کم یک روز در هفته را به دورکاری می‌پردازند. از طرفی ۶۶٪ از این کارمندان اذعان داشتند که در منزل و خارج از شرکت بهتر کار می‌کنند چون حواس پرتی در محیط کار بیشتر از محیط‌های دیگر است. تمام پژوهش‌های انجام شده یک نتیجه را تأیید می‌کند: کارمندان احساس می‌کنند بهره‌وری‌شان در منزل بیشتر از دفتر کار است.

/wp-content/uploads/2020/05/2-1-e1590603893303.png

با توجه به رشد تکنولوژی ارتباطات و وجود ابزارها و تجهیزات کامپیوتری در دهه‌های اخیر، مفهوم دورکاری شکل جدید به خود گرفته است. در واقع تقریبا اکثر شغل‌هایی که نیاز به ارتباط مستقیم فیزیکی با مشتری ندارند می‌توانند دورکار باشند و از دورکاری استفاده کنند. تکنولوژی به کمک کارفرما و دورکار آمده و با نرم‌افزار دورکاری قابلیت‌هایی از قبیل مدیریت زمان‌های کاری، مدیریت پروژه، مدیریت سفارشات، مدیریت درخواست‌ها، مدیریت ارتباط با مشتریان و بسیاری موارد دیگر را برای دورکاری ایجاد کرده است.

برای بسیاری از مردم دنیا دورکاری بهترین گزینه شغلی است، زیرا علاقه به دورکاری فقط به‌دلیل انعطاف‌پذیری آن نیست. دورکاری مزایای فراوانی برای کارمندان دارد. با دورکاری می‌توان در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی کرد؛ چون دیگر نیازی به حمل‌ونقل روزانه ندارید. هزینه خرید و مراقبت از لباس‌های رسمی یا تهیه غذا از رستوران هم با دورکاری از بین می‌رود.

موسسه« FlexJobs» لیست سالانه خود را از ۱۰۰ شرکت برتر با بالاترین تعداد مشاغل دورکار در سال گذشته را منتشر کرده است.

بنابراین لیست مشاغل برتر دورکاری عبارتند از: رایانه / IT ، پزشکی / بهداشت ، فروش ، آموزش / آموزش و خدمات به مشتریان. این در حالی است که فرصت مشاغل فروش از راه دور رو به افزایش است؛ از طرفی شرکت‌هایی مانند Hibu ، Enterprise Holdings و Philips در حال پیشی گرفتن در زمینه دورکاری هستند.

بری رینولدز، متخصص ارشد استخدام در Flex Jobs می‌گوید: “بازار دورکاری اغلب بازار کار گسترده‌ای است، مشاغلی همچون فناوری اطلاعات از زمینه‌های برتر برای مشاغل دورکار هستند. زیرا کسب و کارهای زیادی تمایل به استخدام افرادی دارند که در یک محیط از راه دور کار خود را تنها به وسیله کامپیوتر و تلفن انجام دهند.”

/wp-content/uploads/2020/05/5-e1590603765246.png

سارا ساتون، بنیانگذار Flex Jobs می‌گوید: ” ما انتظار داریم که در سال‌های آینده کسب و کارها به دنبال رقابت و ایجاد جذابیت برای استخدام افراد به صورت دورکار باشند. همانطور که این لیست نشان می‌دهد، شرکت‌های مختلف در همه صنایع می‌توانند سیاست‌های دورکاری را همراه با انعطاف پذیری لازم برای تأمین خواسته‌های نیروی کار اتخاذ کنند.”

شماره یک در این لیست بهAppen ، که یک شرکت خدمات فناوری اطلاعات در استرالیا است می‌رسد. آمازون، VIPKID و گروه UnitedHealth از جمله ده شرکت برتر بودند که بیشترین تعداد دورکاری را در سال گذشته داشتند. افراد تازه وارد این لیست شامل سیسکو، ابوت و سانوفی هستند. CVS Health، Salesforce، ADP، American Express و Humana از جمله 26 شرکت هستند که از شش سال پیش در این لیست قرار گرفته‌اند.

داگلاس ادواردز ، معاون Humana می‌گوید: “در این شرکت، تعهد ما سلامتی و رفاه افراد در حین کار است. کارمندانی که استرس دارند و علاقه‌ای به شغلشان ندارند، عملکرد شغلی ضعیفی خواهند داشت. این کارمندان اغلب وانمود می‌کنند که مشغول کارند و خودشان را درگیر کار نشان می‌دهند. اما استراتژی دورکاری ضمن حفظ ایجاد اعتماد بین کارمند و کارفرما، آرامش خاطر و در نهایت بهره‌وری بیشتر را به ارمغان خواهد آورد”.

 

کسب و کارها برای اجرای دورکاری باید جسارت زیادی به خرج دهند و محیطی سرشار از اعتماد و اطمینان برا ی کارکنان ایجاد کنند. تجربه شما در مورد دورکاری چیست؟ برای ما بنویسید.

منبع: