اینترنت اشیا برای مدیریت هوشمند شبکه برق

کاهش یک درصد تلفات برق در ایران صرفه‌جویی معادل۷۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری را به دنبال خواهد داشت که این مبلغی قابل‌چشم‌پوشی نیست.


طبق گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۴ میلادی برای اولین بار جمعیت شهرهای جهان از ۵۰ درصد کل جمعیت جهان بیشتر شده و این نسبت در حال افزایش است. به‌طوری‌که در سال ۲۰۵۰ این نسبت به ۷۰ درصد خواهد رسید. در حال حاضر نیمی از شهرنشینان در شهرهای بین صد هزار تا پانصد هزار نفر و ۱۰ درصد از جمعیت شهری در شهرهای بزرگ که جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر دارند، زندگی می‌کنند. با توجه به روند افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ، نیازمند زیرساخت‌هایی هستیم تا اطمینان حاصل کنیم این شهرها امکانات و شرایط لازم برای زندگی شهروندان خود را دارند، که این تنها به‌واسطه شهرهای هوشمند ممکن خواهد شد. هوشمندتر شدن شهرها هم‌زمان با افزایش جمعیت امری اجتناب‌ناپذیر است. برآورد می‌شود در دهه آتی حدود ۱۰۸ میلیارد دلار در بخش زیرساخت‌های شهر هوشمند سرمایه‌گذاری خواهد شد که بخش عمده‌ این سرمایه‌گذاری‌ها در بخش توسعه‌ مدیریت منابع و انرژی، مدیریت پسماند و خانه هوشمند خواهد بود. مدیریت منابع و انرژی در برق‌رسانی، گازرسانی و آب‌رسانی نقش بسزایی دارد. در ادامه تأثیرات اینترنت اشیا در مدیریت شبکه برق‌رسانی را بررسی می‌کنیم:

خدمات برق‌رسانی:

در دو دهه اخیر با توجه به روند رو به رشد مصرف انرژی الکتریکی و محدودیت منابع دولتی، موضوع تجدید ساختار صنعت برق مورد توجه قرارگرفته است. فرسودگی تجهیزات شبکه‌های موجود و افزایش روزافزون مصرف برق از یک‌سو و ظهور فناوری‌های نوین از سوی دیگر، صنعت برق را با چالش‌های جدیدی روبه‌رو کرده است.

به عنوان مثال اختلال در شبکه‌ برق‌رسانی، باعث ایجاد مشکلات زیادی در امور روزمره افراد و فعالیت صنایع و کسب‌وکارها شده و حتی می‌تواند منجر به خطرات جانی برای شهروندان شود. ازآنجاکه مصرف برق در زمان‌های مختلف روز، هفته، فصل و سال متفاوت است، باید نظارت دائمی بر آن داشته باشیم تا بتوانیم الگوهای مصرف، پیش بینی تقاضا و راهکارهای بهبود شبکه را از داده‌ها استخراج کنیم. در این راستا، با به‌کارگیری شبکه‌ای از سنسورها و تجهیزات هوشمند می‌توان اطلاعات دقیق و نقطه‌ای از شدت جریان و ولتاژ شبکه بدست آورده و با مانیتور کردن دقیق شبکه برق‌رسانی از اختلالات و همچنین از مصارف و خروجی‌های غیرقانونی نیز آگاه شد. اما در کنار مباحث ایمنی و نظارتی، مدیریت هزینه‌ها در سیستم برق‌رسانی بسیار مهم است و با کاهش هزینه‌ها، قیمت نهایی برای مصرف‌کننده کاهش خواهد یافت. بنا به گفته دبیر کمیته فدراسیون صادرات انرژی، باوجود اینکه ایران بالغ‌بر ۹۵ درصد نیاز خود به تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی درزمینهٔ صنعت برق را در داخل تولید می‌کند، اما برای کاهش میزان تلفات شبکه برقی باید از تجهیزات و تکنولوژی روز استفاده کرد. صنعت برق به‌عنوان یکی از صنایع استراتژیک، گران و نیز پردرآمد و موردنیاز برای هر فعالیت اقتصادی کشور می‌تواند نقش مهمی در افزایش تولید ناخالص ملی داشته باشد. به‌عبارتی‌دیگر، از آنجا ‌که همه صنایع بزرگ و کوچک کشور از جمله فولاد، آلومینیوم، ذوب‌آهن و… به برق وابسته هستند، می‌توان از این انرژی به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین و البته پاک‌ترین منابع انرژی یاد کرد.

/wp-content/uploads/2016/08/313-e1589021816832.jpg

در صنعت برق نیز همانند سایر صنایع، بخشی از خروجی تولید شده در نیروگاه‌ها تلف می‌شود و از میزان درآمدزایی آن می‌کاهد. به همین دلیل می‌توان گفت کاهش حجم تلفات این صنعت تأثیر مستقیم و قابل‌توجهی در افزایش بهره‌وری و درآمدها و کاهش هزینه‌ها خواهد داشت. بد نیست بدانید کاهش یک درصد تلفات برق در ایران، صرفه‌جویی معادل ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری را به دنبال خواهد داشت که این مبلغی قابل‌چشم‌پوشی نیست.

همین حجم سودآوری به‌خودی‌خود می‌تواند انگیزه بزرگی برای پیگیری راهکارهای کاهش تلفات برق باشد. آمار موجود در این زمینه مبین تلفات ۱۱ درصدی در شبکه برق کشور است. بنا بر آخرین گزارش صنعت برق در سایت توانیر هم‌اکنون میزان تولید برق کشور ۷۳۱۶۰ مگاوات است. حال با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان گفت کاهش هر یک درصد تلفات در شبکه انتقال و توزیع کشور به معنای در اختیار قرار گرفتن ۷۳۰ مگاوات برق است که تقریباً معادل یک نیروگاه متوسط کشور است. بنا به سنت محاسبه در صنعت برق و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، بابت تولید هر یک مگاوات برق، یک‌میلیون دلار سرمایه لازم است. با این حساب هر یک درصد تلفات در شبکه انتقال و توزیع حداقل ۷۳۰ میلیون دلار ارزش دارد. به‌عبارتی‌دیگر کاهش ۱۰ درصدی تلفات برق نیاز کشور به ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری توسعه‌ای را برطرف خواهد کرد و این خود یک جهش واقعی در تولید و بهینه‌سازی انتقال و توزیع است. البته به این رقم باید هزینه‌های زیست‌محیطی را نیز اضافه کرد که بحث دیگریست.

ظهور و پیشرفت فناوری اینترنت اشیا در دهه اخیر تحولات بسیاری را در جهان ایجاد کرده است. راهکارها و نوآوری‌های اینترنت اشیا اکنون علاوه بر سبک زندگی و خدمات هوشمند شهری، به اکثر صنایع بزرگ و کوچک نیز ورود کرده و توانسته است بهره‌وری و فرایندهای صنعتی را به‌شکل قابل توجهی بهبود بخشد. هوشمندسازی مصرف انرژی به عنوان یک رویکرد کلی، نیازمند نظارت تقریبا پیوسته و کنترل همه مصرف‌کنندگان به‌صورت مجزاست. البته فراهم شدن چنین امکانی به کنتور هوشمند و سنسورهایی با قابلیت نظارت از راه دور و ساماندهی مرکزی برای تحلیل اطلاعات ارسالی از سنسورها و کنتورها، نیاز دارد . همچنین ایجاد بستر لازم برای انتقال داده‌ها از کنتورها و سنسورها به مرکز کنترل نیز بخش دیگری از این فرایند است که باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به چالش‌های مطرح شده در حوزه مدیریت انتقال، توزیع و مصرف برق در کشور، لزوم توجه به فناوری‌های نو در این زمینه بیش از پیش احساس می‌شود. در این راستا، سامانه مدیریت منابع و انرژی ایرانسل با فراهم آوردن امکان قرائت و کنترل از راه دور کنتورهای آب و برق و گاز و همچنین کمک به نظارت و مدیریت شبکه‌های توزیع می‌تواند سهم شایان ذکری در توسعه هوشمندسازی مدیریت منابع و انرژی کشور داشته باشد. این سامانه در موارد بسیار راهگشا خواهد بود که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

/wp-content/uploads/2016/08/314-e1589022033498.jpg

 

  • مدیریت مصرف انرژی و کنترل میزان مصرف
  • کاهش تلفات انرژی، شناسایی مشکلات و اتلاف در مسیر
  • تکامل شبکه‌های توزیع و مدیریت بهینه منابع
  • شناسایی خرابی‌ها و مشکلات در خطوط انتقال انرژی و آب
  • کمک به تداوم و بازیابی در بحرانها
  • بهبود در کارایی و بازده عملیات اجرایی

 

اکنون با توجه به امضای قراردادهای همکاری اخیر مابین شرکت‌های ملی گاز و برق ایران و شرکت ایرانسل برای راه‌اندازی کنتورخوانی هوشمند، امیدواریم در سال‌های آتی شاهد رشد قابل توجهی در حوزه مدیریت انرژی کشور باشیم.

منبع: