تجربه ارتباطی امن و پرسرعت با واکه؛ سیستم بی‌سیم ایرانسل (PTT)

چگونه با سیستم بی‌سیم ایرانسل کیفیت و سرعت ارتباطات را در سازمان خود بالا ببریم.


سیستم بی‌سیم  (Push to talk over cellular-PoC)برای اولین بار در سال ۲۰۰۵، برای برقراری ارتباطات سریع و امن میان کارکنان مجموعه‌ها، به بازار معرفی شد. با ظهور  و همه‌گیر شدن تکنولوژی 4G در سال‌های اخیر ،PoC به راه‌حلی کارآمد برای سازمان‌های ارتباط‌محور تبدیل شده است.

راه‌حل‌های ارتباطی مثل DMR ، علاوه‌بر هزینه‌های جانبی بالا، مناطق جغرافیایی محدودی را پوشش می‌دهند.  در بسیاری موارد ممکن است یکی از کاربران اصلی خارج از محدوده پوشش‌دهی شبکه ارتباطی قرار بگیرد و دسترسی به او دشوار شود. در این شرایط PoC راهکاری است که می‌تواند به کمک مجموعه بیاید.

راهکارهای سازمانی ایرانسل در پاسخ به نیازهای ارتباطی کسب‌وکارها و برای رفع محدودیت‌ها، سیستم بی‌سیم (واکه) را ارائه داده است که در ادامه مقاله با آن آشنا می‌شوید.

سیستم بی‌سیم  ایرانسل (واکه) چیست؟

سیستم بی‌سیم ایرانسل (واکه) نوعی ارتباط بی‌سیم دوطرفه در سیستم سلولی است که امکان ارتباط فوری و وسیع را فقط با فشار یک دکمه فراهم می‌کند. در این سرویس، مکالمات به صورت غیرهم‌زمان اتفاق می‌افتد. به این معنی که لازم نیست گیرنده پیام را حتماً در زمان ارسال آن پاسخ دهد. زیرا پیام در سیستم ذخیره می‌شود و گیرنده می‌تواند در هر زمانی آن را مشاهده کند.  در ضمن، برای برقراری ارتباط در این سیستم نیازی به شماره‌گیری نیست و تماس با فشار یک دکمه توسط کاربر در لحظه آغاز می‌شود.

سرویس واکه مزایایPTT  را در بستری امن و با ویژگی‌هایی نظیر امکان ذخیره‌سازی مکالمات ترکیب می‌کند. ارتباط در یک گروه چند نفره، بدون نیاز به برقراری چندین تماس و بدون تأخیر، از مزایایی است که کسب‌وکارها را به استفاده از این سرویس مجاب می‌کند.

 

چگونه از سرویس  PoC استفاده کنیم؟

پس از این‌که کسب‌وکار تصمیم به استفاده از این سرویس می‌گیرد، دو راه در پیش روی خود دارد:

  • راه اول استفاده از دستگاهی است که مرتبط با این سرویس طراحی شده و کاربری دوگانه دارد. به این معنی که هم کار  گوشی موبایل را انجام می‌دهد و هم دستگاه بی‌سیم است.
  • راه دوم که عموماً در موارد خاص می‌توان به سراغ آن رفت، این است که اپلیکیشن واکه بر روی گوشی موبایل نصب شود و از طریق آن ارتباط بی‌سیم انجام شود.

 

استفاده از  PoC چه مزایایی دارد؟

ارتباط از راه دور

امواج رادیویی معمولی، برقراری ارتباط از راه دور را بسیار دشوار می‌کند. گسترش پوشش شبکه رادیویی، قطعاً نیازمند تجهیزات بیشتری است. یکی از مزایای استفاده از PoC این است که با امکانات و تجهیزات موجود، فقط در فاصله کوتاه یا محلی  ارتباط  برقرار نمی‌شود، بلکه در سطحی وسیع‌تر نیز می‌توان با فرد یا گروه‌های مختلف تماس گرفت.

هزینه‌های پایین راه‌اندازی

سیستم‌های ارتباط رادیویی سنتی نیازمند زیرساخت‌های پُرهزینه‌ای مثل کابل‌کشی و سیستم‌های کنترل و ارتباطی هستند. اما سیستم بی‌سیم ایرانسل نیازی به راه‌اندازی شبکه جدید و اختصاصی ندارد و فقط با تکیه بر بستر شبکه باند پهن ایرانسل با پوشش سراسری کار می‌کند.

ارتباط فوری

همان‌طور که اشاره کردیم این دستگاه نیازی به شماره‌گیری ندارد. همین موضوع سرعت برقراری ارتباط را افزایش می‌دهد و تنها با فشردن یک دکمه می‌توانید با فرد مورد نظر صحبت کنید. همچنین، از طریق یک شبکه خصوصی که در سرویس ابری رمزگذاری شده است، امنیت اطلاعات و ارتباطات خصوصی شما نیز تضمین می‌شود.

کیفیت بالای صدا

با واکه، حتی در دورترین نقاط هم، تماسی با صدای باکیفیت و بدون نویز را، تجربه می‌کنید. با استفاده از سیستم IP۵۰۱H/IP۵۰۳H دیگر نگران کم شدن کیفیت صدا و شنیدن صداهای اضافه در هنگام برقراری ارتباط نخواهید بود.

مکالمه امن

در بسیاری از موارد ارسال اطلاعات محرمانه که ممکن است شامل فایل، تصویر و ویدئو باشد، به نگرانی کسب‌و‌کارها بدل می‌شود. در این سرویس مکالمات فرد به فرد و گروهی،  بدون افشای مکالمات محرمانه و در بستری کاملاً امن صورت می‌گیرد. بنابراین می‌توانید گروه‌های مختلف سازمانی و عملیاتی را ایجاد و مکالمات کاری خود را با اطمینان انجام دهید.

بهره‌گیری از GPS

با استفاده از GPS می‌توانید گروه‌های کاری خود را بر روی نقشه آنلاین رصد کنید و بر امور نظارت داشته باشید.

جایگزینی بی‌سیم با موبایل

از آن‌جا که واکه از طریق اپلیکیشن و بر روی موبایل قابل پیاده‌سازی است، در مواقع خاص، نیازی به خرید تجهیزاتی چون بی‌سیم نخواهید داشت. در این شرایط هزینه‌های کسب‌و‌کار نیز کاهش می‌یابد.

امکانات متنوع

واکه دارای چندین ویژگی منحصر به‌فرد مانند دکمه اضطراری، امکان ذخیره همه مکالمات، برخورداری از مرکز کنترل کاربران و… است.

مناسب برای شرایط بحران

در شرایطی که در یک منطقه جغرافیایی حادثه‌ای رخ دهد و شرایط بحرانی پیش آید، با ایجاد گروه‌های کاری ویژه در سیستم واکه، می‌توان به آسانی با گروه‌های عملیاتی مختلف ارتباط برقرار کرد.

 

تفاوت PoC با ارتباط  از طریق گوشی موبایل چیست؟

به سامانه‌ای که ارتباطی دوطرفه برقرار می‌کندDuplex Communication  می‌گویند. در این سیستم، ارتباطHalf Duplex   وFull Duplex  وجود دارد. در ارتباط موبایلی، از مدل Full Duplex استفاده می‌شود. اما زمانی که از بی‌سیم‌ها یا سیستم بی‌سیم ایرانسل روی گوشی موبایل‌تان استفاده می‌کنید، مدل ارتباط Half Duplex است.

در این مدل کاربران از طریق کانال ارتباطی مشترک با هم تماس برقرار می‌کنند. هر کاراکتر منتقل شده به طور آنی بر روی مانیتور شما نمایش داده می‌شود که موجب برقراری سریع ارتباطات و بالا رفتن سرعت انتقال پیام می‌شود.

 

چه کسب‌وکارهایی می‌توانند از سیستم گفتگوی ناهمگام امن استفاده کنند؟

PoC  تقریباً در هر کسب‌وکاری قابل استفاده است: بیمارستان‌ها، مدارس، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، صنایع فعال در حوزه انرژی، خدمات غذایی و ساخت‌وساز و… . PoC برای حوزه‌هایی مثل سازمان‌های لجستیکی که به پوشش جغرافیایی گسترده نیاز دارند، یا ناوگان وسیع حمل‌ونقل که نیاز به برقراری ارتباط با کاربران در شبکه رادیویی دارند، بسیار مفید است.

اخیراً  PoC در بخش خدمات نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. مشتریان این حوزه معمولاً از آن دسته کسب‌وکارهایی هستند که ناوگان‌های خدماتی کوچک و متوسط دارند و سرمایه لازم برای خرید و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای شبکه‌های رادیویی پهن باند را ندارند.

 

سخن آخر

ایرانسل، در راستای ارائه راهکارهای مناسب برای افزایش کارآیی و بهره‌وری به کسب‌وکارها، سرویس واکه را معرفی کرده است. این سرویس می‌تواند امکان برقراری ارتباطی امن و سریع را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد و هزینه‌های آن‌ها را کاهش دهد. همین عامل، تأثیر به‌سزایی بر عملکرد کلی سازمان‌ها می‌گذارد و آن‌ها را در مسیر رشد و پیشرفت یاری می‌کند.  اگر از آن دسته کسب‌وکارها هستید که امر برقراری ارتباط در آن‌ها ضروری است، برای مطالعه بیشتر درباره سرویس واکه ایرانسل به وب‌ سایت راهکارهای سازمانی ایرانسل مراجعه کنید و برای دریافت مشاوره درباره این خدمات به آدرس  EB@mtnirancell.ir   ایمیل ارسال کنید.

 

منبع:

4 25 امتیاز دهنده

نظرات و پیشنهادات

Subscribe
Notify of
 
0 نظر ثبت شده است
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۳۹۹/۰۴/۰۴

تجربه ارتباطی امن و پرسرعت با واکه؛ سیستم بی‌سیم ایرانسل (PTT)

چگونه با سیستم بی‌سیم ایرانسل کیفیت و سرعت ارتباطات را در سازمان خود بالا ببریم.

بازدید: 4270

۱۳۹۹/۰۷/۲۹

بهبود ارتباطات داخلی در صنعت هتلداری با واکه، سرویس بی‌سیم ایرانسل

استفاده از سرویس بی‌سیم ایرانسل در صنعت هتلداری، چگونه کیفیت ارتباطات داخلی را بالا می‌برد؟

بازدید: 3922

۱۳۹۹/۰۹/۱۷

بهبود کارایی حوزه بهداشت و درمان با واکه سیستم بی‌سیم ایرانسل (PoC)

واکه (سیستم بی‌سیم ایرانسل( چگونه مراکز درمانی را در ارائه خدمات بهتر یاری می‌کند؟

بازدید: 2431