سئول شهری پیشرو در هوشمندسازی

سئول چگونه به شهری هوشمند تبدیل شد؟


سئول با ۲۰۰۰ هزارسال قدمت تاریخی و فرهنگی، بیش از  ۶۰۰ سال پایتخت شبه جزیره کره است. این شهر، که یک منطقه استراتژیک برای سکونت، دفاع و نیروی نظامی به شمار می‌رود، توانسته در کم‌تر از نیم قرن به یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای جهان تبدیل شود.

/wp-content/uploads/2020/06/2-3-e1592827717656.jpg

سئول در چند دهه اخیر با افزایش جمعیت مواجه بوده، اما توانسته به عنوان شهری پیشرو در زمینه هوشمندسازی راه خود را ادامه دهد. شهردار این شهر دموکراسی دیجیتال، به کارگیری  هیدروژن به جای سوخت کربنی در سیستم‌های گرمایشی و حمل ونقل و نهایتا  نوآوری در پهنه اکوسیستم شهری در دستور کار قرار داده است. پایتخت کره جنوبی به داشتن اینترنت پرسرعت در تمام جهان معروف است. شهروندان و گردشگران در تمام طول روز و در تمام نقاط این شهر می‌توانند از یکی از پرسرعت‌ترین خطوط اینترنت جهان ( تکنولوژی 5G ) به طور رایگان استفاده کنند.

/wp-content/uploads/2020/06/3-3-e1592827833923.jpg

پارک وون دور سومی است که به عنوان شهردار سئول مشغول به کار است، که او را به عنوان طولانی‌ترین شهردار سئول در تاریخ کره جنوبی بدل کرده است. نظرخواهی از شهروندان در فرایند تصمیم‌گیری و ترویج مدیریت الکترونیکی از جمله فعالیت‌های او است. شهردار سئول اقدامات مهمی را با کمک طراحان شهری در راستای حفظ محیط زیست انجام داده است. این افراد با همکاری ساکنان شهر تلاش کرده‌اند با حفظ کوه‌ها و نهرهای شهر، به تقویت هویت زیست‌محیطی و زیباسازی شهر کمک کنند. در همین راستا سئول توانسته به دریافت جایزه رامون مگسایسی به نام “جایزه نوبل آسیا” دست یابد.

چه چیزی یک شهر را هوشمند می‌کند؟

“پویایی شهر” و “مشارکت شهروندان” عواملی هستند که باعث ایجاد یک شهر هوشمند می‌شوند. “شهر هوشمند” محصول دلهره و درون گرایی بشر در مورد چگونگی زندگی شادتر، کامل‌تر و همچنین استفاده شهروندان از فناوری‌های پیشرفته است.

شهر هوشمند به مفیدترین روش برای ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و ابزاری کارآمد برای رفع چالش‌های جهانی تبدیل شده است. سئول نه تنها به عنوان بهترین دولت الکترونیک جهانی برای هفت سال متوالی انتخاب شده، بلکه براساس داده‌های بزرگ و فناوری‌های جدید انقلاب صنعتی چهارم به عنوان یک شهر هوشمند پیشرو در جهان شناخته می‌شود.

بیش از هر چیز، مشارکت داوطلبانه شهروندان و ترکیب تلاش‌های جدید و چالش‌های نوآورانه با استفاده از فناوری‌های مهم در بخش‌های دولتی و خصوصی باعث شده تا شهر هوشمند سئول خود را از سایر شهرها متمایز کند.

چگونه سئول در هوشمندسازی به دیگر شهرها کمک می‌کند؟

سئول یک شهر مدرن است که دارای بهترین شبکه اطلاعاتی و ارتباطی در جهان است. شهروندان می‌توانند از شبکهWi-Fi عمومی حتی در وسایل حمل و نقل عمومی بهره‌مند شوند.

براساس این نقاط قوت، سئول اکنون در حال نوشتن فصل جدیدی در تاریخ شهرهای هوشمند است که زندگی شهروندان را از جمله در حوزه‌های حمل و نقل، اقتصاد و محیط زیست مورد تحول قرار دهد.

تقاضای اصلی شهروندان مدیریت صحیح در زمان بارندگی است، زیرا حوزه حمل و نقل را به شدت مورد تاثیر قرار می‌دهد. تاکنون سئول راحتی استفاده از سامانه حمل و نقل عمومی را از طریق “سیستم هوشمند ترافیک سئول” و کارت حمل و نقل محیا کرده است.

در سال ۲۰۱۰ ، سئول برای حمایت از توسعه شهر پایدار و همچنین برای محدود کردن شکاف اطلاعات از طریق مبادلات و همکاری با شهرهای جهان، منطقه WeGO (سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند) را تأسیس کرد.

سئول با صادرات راه حل‌های هوشمند از جمله TOPIS (عملیات بهره برداری و اطلاع رسانی خدمات)، روشنایی هوشمند و مدیریت پسماند هوشمند  توانسته در هوشمندسازی شهرهای دیگر جهان نقش پررنگی داشته باشد.

 

چطور سئول به رتبه یک در بین شهرهای هوشمند رسیده است؟

سه عامل وجود دارد که یک شهر هوشمند را تشکیل می‌دهد:

  • ایجاد زیرساخت‌های شهر هوشمند
  • تاسیس شرکت‌های نوآورانه با فناوری‌های پیشرفته
  • ایجاد فرهنگ استفاده از تکولوژی نوین در جامعه

کره نخستین کشوری است که اینترنت 5G  را تجاری‌سازی کرده است. به همین دلیل سئول زیرساخت‌های هوشمندسازی را دارد. این شهر در سال ۲۰۲۲ قدم بزرگی برای ترویج فرهنگ استفاده از تکنولوژی نوین برداشته تا شهروندان بتوانند از  Wi-Fi  عمومی به صورت رایگان استفاده کنند.

سئول توانسته با ایجاد فرصت‌هایی برای توسعه بیشتر فناوری‌ و تبدیل آنها  به مدل‌های سودآور، یک زنجیره ارزش جدید ایجاد کند. برای مثال شرکت‌های مبتکر و دارای ایده‌های خلاقانه و فن‍اوری‌های پیشرفته می‌توانند در فرایند سیاست‌گذاری شرکت کنند و بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند مشکلات شهری را با هم برطرف کنند.

 

شهر هوشمند ایرانسل

واحد کسب‌وکار سازمانی ایرانسل با ارائه زیرساخت‌های لازم، آماده است تا با دانشجویان خلاق، کسب و کارهای نوپا و صنایعی که با شبکه NB-IoT سر و کار دارند، همکاری نماید.

درباره شهر هوشمند ایرانسل بیشتر بدانید.

منبع:

3.5 2 امتیاز دهنده

نظرات و پیشنهادات

Subscribe
Notify of
 
0 نظر ثبت شده است
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۳۹۹/۱۲/۰۲

تحول دیجیتال در صنعت بانکداری با تکنولوژی اینترنت اشیا

اینترنت اشیا چگونه سطح خدمات و بهره‌وری صنعت بانکداری را ارتقا می‌دهد؟

بازدید: 2441

۱۳۹۹/۰۳/۱۷

۷ شهر هوشمند جهان، چگونه از تکنولوژی اینترنت اشیا استفاده کردند؟

شهرهایی که به برترین شهرهای هوشمند جهان تبدیل شدند.

بازدید: 2151

۱۳۹۵/۰۱/۲۰

اینترنت اشیا؛ آینده سلامت و مراقبت‌های پزشکی

چگونه اینترنت اشیا (IoT) به ارتقای کیفیت خدمات حوزه سلامت و درمان کمک می‌کند؟

بازدید: 1944