صنعت معدن

معرفی:

صنعت معدن در حال تجربه یک انقلاب صنعتی جدید و گذر از تحولی عظیم است. ذخایر معدنی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند، استخراج و بهره‌برداری مناسب و بهینه‌سازی معادن ایران از گذشته دغدغه متخصصان این حوزه بوده است و امروزه نیاز به قرار گرفتن در مسیر تحول دیجیتال و رسیدن به غایت معدن‌کاری پایدار بیش‌ازپیش در این صنعت  احساس می‌شود، از سوی دیگر استفاده از  فناوری‌های نوین به همراه تجربه  و تخصص در این زمینه می تواند این صنعت پرسود را به سمت انقلاب چهارم صنعتی و هوشمندسازی سوق دهد.

یکی از مهم ترین چالش‌های معادن استفاده بهینه از منابع انسانی، تجهیزات و ماشین‌آلات در راستای استخراج و بهره برداری  اصولی است. دستاوردهای راهکارهای سازمانی ایرانسل در زمینه تحول دیجیتال،‌ توانایی ایجاد بستر مناسب جهت این امر را فراهم کرده و به مالکان و سرمایه‌گذاران این حوزه، این امکان را می‌دهد تا با برنامه‌ریزی دیجیتالی و کنترل منابع، میزان بهره‌برداری از معدن را به طرز چشمگیری بهبود ببخشند.

به‌کارگیری فناوری اطلاعات در معدن‌کاری هوشمند و استفاده از سیستم‌های نوین دیجیتال  نیز می تواند  مزایایی همچون: ايمنی بيشتر، تسهیل و تسریع فرآيندها، بهینه‌سازی استخراج و صرفه‌جويی در هزینه‌ها  را به همراه داشته باشد. به گفته کمیته بهداشت، ایمنی و محیط زیست (Health and Safety Executive-HSE) یکی از مهم‌ترین و پرریسک‌ترین چالش‌های معادن خطاهای انسانی است که با کمک فناوری های جدید دیجیتال و استفاده از دقت و سرعت دریافت و پردازش اطلاعات، می‌توان نیاز به نظارت نیروی انسانی بر فرآیندهای معدن‌کاری را نزدیک به صفر رساند.

ایرانسل نیز به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور پیشرو در تحول دیجیتال کشور با ارائه راهکارهای سازمانی ویژه در زمینه‌های طراحی، راه‌اندازی و بهره‌برداری از شبکه‌های ارتباطی NB-IoT ،LTE،5G، کلان‌داده، خدمات مراکز داده، خدمات ابری، ایجاد و توسعه زیرساخت‌های لازم برای «کارخانه متصل» در پیاده‌سازی طرح تحول دیجیتال در معادن  کشور نیز نقش‌آفرینی می‌کند. در ادامه به طور اختصاصی به معرفی راهکارهای ویژه ایرانسل برای مدیریت بهینه صنعت معدن می‌پردازیم.

راهکارهای صنعت معدن

 • راهکار استفاده از بی‌سیم‌های دیجیتال در محیط معادن

  یکی از مهم‌ترین چالش‌های کمیته بهداشت، ایمنی و محیط زیست (Health and Safety Executive-HSE) و حراست معادن ایران، وجود بستر مناسب و امن جهت برقراری ارتباط با قسمت‌های مختلف معدن است. استفاده از بستر بی‌سیم در معادن به علت وسعت بالا و همچنین اخذ فرکانس‌های مختلف از سازمان تنظیم مقررات رادیویی دارای مشکلات فراوانی است. علاوه‌بر آن مهم‌ترین مسئله پشتیبانی و نگهداری بی‌سیم‌ها و خرید اقلام مصرفی و تجهیزات جانبی وابسته به آن‌ها است.

  بیشتر
 • راهکار مدیریت هوشمند ناوگان ویژه ترابری سنگین

  یکی از موارد حائز اهمیت در معادن استفاده از ماشین آلات سنگین است. از سوی دیگر چالش‌های دیگری نظیر؛ ایمنی، عدم  آگاهی از موقعیت دقیق خودروها و علی‌الخصوص کامیون های بزرگ معدنی (Dump truck)، عدم کنترل دقیق بر عملکرد رانندگان، عدم امکان محاسبه دقیق میزان  کارکرد ماشین آلات  بسیار حیاتی بوده و احتمال ایجاد مشکلات جبران‌ناپذیری در جهت کنترل ایمنی و ترافیک معادن و  افزایش قیمت  تمام شده محصولات این صنعت را با خود به همراه دارد.

  بیشتر
 • راهکار کنترل مصرف سوخت در خودروهای سنگین

  در کسب‌و‌کارهای حوزه صنعت معدن ، واحد مدیریت سوخت با چالش‌هایی نظیر موارد زیر مواجه است :

  نبود ابزار جهت مدیریت صحیح سوخت مصرفی و فرآیند توزیع سوخت با استفاده از مکانیزم‌های سیار یا ثابت.

  چالش‌های تهیه و انبار سوخت مورد نیاز در قسمت های مختلف معدن و هزینه‌های مرتبط با آن.

  بیشتر

داستان موفقیت