صنعت گردشگری

معرفی:

صنعت گردشگری به عنوان مهمترین صنعت رو به رشد در جهان شناخته شده است و بسیاری از کشورهای مطرح دنیا از جمله ایران، این صنعت را در مسیر توسعه آتی خود در اولویت قرار داده‌اند. اشتغال‌زایی، ارزآوری و بازدهی مناسب، در کنار اهمیت به محیط زیست و تبادل فرهنگ‌ها برای رسیدن به زبان مشترک و صلح جهانی موجب توجه سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به این بخش بزرگ اقتصادی شده است. در این میان مراکز و تاسیسات گردشگری از پیشگامان استفاده از فناوری‌های نوین به‌خصوص ابزارها و بسترهای الکترونیک بوده‌اند.

امروزه گردشگران بسیاری مسیر سفر خود را با کمک وبسایت‌های گردشگری، سامانه‌های رزرو اینترنتی، برنامه‌های کاربردی مسیریابی و ابزارهای تعاملی جهت بازدید جاذبه‌های گردشگری، مدیریت می‌کنند.
در این بین سازمان‌های مدیریت مقصد گردشگری، موزه‌ها، مراکز اقامتی و زنجیره‌های هتلداری، تورگردانان، گروه‌های کارگزار سفر، شرکت‌های اجاره خودرو و مسافربری در کنار  مراکز تفریحی می‌توانند با بهره‌گرفتن از بسترها و ابزارهای اطلاعاتی و ارتباطی، مزیت رقابتی مناسبی برای خود ایجاد کنند.

خصوصیت غیر قابل تفکیک در گردشگری، جابه‌جا شدن مسافر از محل زندگی خود با هدف دیدار دیگر نقاط جغرافیایی است. از این جهت، در دسترس بودن امکانات ارتباطی و ابزارهای الکترونیک در تمامی مسیر سفر گردشگران، امری مهم و حیاتی محسوب می‌شود که این امر با کمک  شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)  میسر خواهد شد. راهکارهای سازمانی ایرانسل در راستای تحقق اهداف خود در مسیر تحول دیجیتال اقدام به ارائه سرویس‌های خود برای حل چالش‌های صنعت گردشگری کرده است که در ادامه به بررسی هر کدام از این خدمات و سرویس‌ها می‌پردازیم.

راهکارهای صنعت گردشگری

 • راهکار موبایل سازمانی برای کارکنان مراکز اقامتی و تفریحی

  سازمان‌های مدیریت مقصد، گروه‌های  هتلداری و شرکت‌های تورگردان با توجه به ماهیت ساختار سازمانی گسترده و تعدد واحدها یا شعب خود در سراسر کشور، نیازمند دسترسی سریع و مطمئن به کارکنان خود هستند، از جمله نیازمندی‌های این مجموعه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  بیشتر
 • راهکار امن انتقال اطلاعات برای مراکز اقامتی

  یکی از مهم‌ترین نیازهای مراکز و تاسیسات گردشگری که دارای شعب و واحدهایی در نقاط مختلف جغرافیایی هستند، دسترسی شبکه داده‌های آنها با یکدیگر و دفتر مرکزی ‌با شرایط فنی خاص به شرح زیر است:

  بیشتر
 • راهکار مدیریت هوشمند خودروهای اجاره‌ای و وسایل نقلیه گردشگری

  با توجه به وابستگی امر حرکت با امور گردشگری امکان استفاده از خودروهای مجهز به مدیریت هوشمند ناوگان، با قابلیت‌های زیر میسر است:

  بیشتر
 • راهکار سامانه بی‌سیم برای مراکز تفریحی و اقامتی

  سرویس واکه، بستری برای مکالمات بی‌سیم میان فرستنده و گیرنده به صورت غیرهمزمان و بدون شماره‌گیری است و کاربران را قادر می‌سازد تنها با فشردن و نگهداشتن یک دکمه به طور مستقیم با یکدیگر مکالمه صوتی یا چند رسانه‌ای (ویدیو، عکس و پیام)برقرار کنند، از جمله امکانات ویژه این سرویس برای صنایع گردشگری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  بیشتر
 • راهکار پلتفرم برگزاری همایش‌ها و جلسات آنلاین در سفرهای تجاری

  تا پیش از پاندمی کرونا گردشگری آموزشی پس از گردشگری حوزه سلامت یکی از پردرآمدترین مدل‌های صنعت توریسم به شمار می‌آمد، اما امروزه با امکان ایجاد جلسات آموزشی، کلاس‌ها و همایش‌ها به صورت آنلاین، شرایط جدیدی بر بستر فضای ابری برای فراگیران در سراسر دنیا فرآهم شده است که از مهمترین قابلیت‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  بیشتر
 • راهکار نظارت تصویری یکپارچه و پایدار برای فضاهای اقامتی، تفریحی و سرگرمی

  با استفاده از دوربین‌های نظارتی و مدیریت پهنای باند، امکان پایش دائم، پایدار و مطمئن بخش‌های حیاتی در سایت‌های گردشگری، اماکن اقامتی و تفریحی فرآهم خواهد شد. در این راهکار منحصربه‌فرد الگوریتم‌های پیشرفته‌ای برای بهینه‌سازی پهنای باند مورد نیاز دوربین‌ها به کار رفته است که امکان انتقال تصاویر با حجم کم، بدون اختلال و امنيت بالا را با شرایط زیر فراهم کرده است:

  بیشتر

داستان موفقیت