اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

نقش ما در بهینه‌سازی مصرف انرژی چیست؟

نقش ما در بهینه‌سازی مصرف انرژی چیست؟

در این مقاله به بررسی اجمالی مصرف برق در ایران می‌پردازیم.

1397/7/21 شنبه
تعداد بازدید: 1964

 

لزوم بهینه‌سازی مصرف انرژی بر کسی پوشیده نیست و کاهش مصرف انرژی یک مسئله جدی برای تمامی کشورها است. در این مقاله به بررسی اجمالی مصرف برق در ایران و مقایسه آن با چند کشور جهان می‌پردازیم تا مشخص شود آیا فقط فرهنگ مصرف در ایران نامطلوب است یا عوامل دیگری نیز در هدر رفت انرژی دخیل‌اند.

لزوم بهینه‌سازی مصرف انرژی

جالب است بدانید بررسی‌ها نشان می‌دهد که سرانه میزان مصرف برق هر ایرانی حدود 2.9 مگاوات در ساعت است. این در حالی است که قطری‌ها با 17، کانادایی‌ها با 15 و کویتی‌ها با 14 مگاوات مصرف برق در ساعت در صدر کشورهای مصرف کننده برق قرار دارند. با این حال ایران در بخش خانگی در بین کشورهای ژاپن، فرانسه، ترکیه و ... جزو کشورهای پر مصرف محسوب می‌شود و سرانه مصرف آن نزدیک به دو و نیم برابر مصرف میانگین جهانی است.

باتوجه به آخرین گزارش منتشر شده توسط شرکت توانیر میزان استفاده برق در کشور به شرح زیر است:

میزان استفاده برق در کشور


صرفه‌جویی در مصرف برق نه تنها مبلغ قبض برق شما را کاهش می‌دهد، بلکه انتشار کربن را نیز کاهش داده و به تداوم حیات این سیاره و نسل بعد کمک می‌کند. همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید مصرف خانگی نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته و برای تداوم کاهش مصرف موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

1. اگر قصد خرید تلویزیون دارید، تلویزیون LED بخرید.

2. از یخچال‌، فریز‌ر و ماشین‌لباسشویی‌ که برچسب انرژی A دارند استفاده کنید.

3. در اغلب خانه‌ها، ساده‌ترین راه برای صرفه‌جویی در مصرف برق خارج کردن وسایل الکترونیک از حالت استندبای است. وسایل سرگرمی (set top boxes، تلویزیون‌ها وDVRs) را در طول شب خاموش کنید تا در سال هزینه کمتری برای مصرف برق خود بپردازید.

4. روشنایی، بیش از ۲۰ درصد از صورت حساب برق مصرفی خانه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف یکی از بهترین راه‌های صرفه‌جویی در مصرف برق هستند که در مقایسه با حباب‌های معمولی ۸۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند و ۱۰ برابر بیشتر از آن‌ها عمر می‌کنند.

5. باطری‌های قابل شارژ گزینه‌های خوبی هستند. از نمونه‌های باکیفیت استفاده کنید که دوام بیشتری دارند و شارژ را خوب نگه می‌دارند. می‌توانید از شارژر‌های هوشمند استفاده کنید که باعث افزایش طول عمر باطری شده و به طور هوشمند پس از کامل شدن شارژ جریان برق را قطع می‌کند.

کاهش مصرف انرژی


همان‌طور که گفته شد علاوه بر فرهنگ مصرف، بهینه‌سازی سیستم‌ها نیز نقش کلیدی در کاهش مصرف انرژی دارند. با بهره‌مندی از راهکارهای مبتنی بر ارتباط دستگاه به دستگاه (M2M) و فناوری اینترنت اشیا (IoT) مثل کنتورهای هوشمند در صنایع آب و انرژی، می‌توان در جهت بهینه‌سازی سیستم‌های مدیریت مصرف منابع و انرژی در شهرهای هوشمند گام‌های موثری برداشت.

از مزایای سیستم مدیریت هوشمند در شبکه برق‌رسانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دست آمدن مشخصات آماری مصرف ازجمله اوج مصرف و میانگین مصرف
  • جمع‌آوری اطلاعات مصرف هر خانوار
  • نمایش اطلاعات به‌صورت نمودار
  • تحلیل الگوی مصرف خانوارها

با به دست آمدن این اطلاعات الگوی مصرف خانوارهای هر منطقه از شهر در اختیار مدیران شهری قرار می‌گیرد که بر اساس آن قادر به برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت خواهند بود. از دیگر مزایای به‌کارگیری کنتورهای هوشمند، ارائه اطلاعات روند مصرف انرژی به خانوارهاست. با این کار هر خانواده می‌تواند الگوی مصرف خود را با الگوی مصرف شهر و الگوی مصرف صحیح و استاندارد مقایسه کرده و نکات کاربردی را در رابطه با اصلاح روش مصرف خود دریافت کند.

ایرانسل، بزرگترین اپراتور دیتای کشور، به دنبال بهره‌گیری از راهکارهای مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا در خدمت مدیریت منابع و انرژی در راستای بهبود زندگی هموطنان عزیز است. در همین راستا، کنتورخوانی هوشمند ایرانسل پیاده‌سازی و در برخی شهرها اجرایی شده است. امید است بتوانیم امانت‌دار خوبی برای منابع انرژی ایران باشیم.

بيشتر
آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید