اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

مدیریت آب در کشاورزی

مدیریت آب در کشاورزی

در این مطلب به اهمیت مدیریت مصرف آب در صنعت کشاورزی خواهیم پرداخت.

1397/4/11 دوشنبه
تعداد بازدید: 2799

 

بر اساس اعلام سازمان جهانی FAO تقریبا 70 درصد از مصرف آب شیرین جهان در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد. اما بهره‌وری مصرف آب در بسیاری از کشورها کمتر از 50 درصد است. به همین دلیل امروزه در کشورهای پیشرفته به منظور جلوگیری از اتلاف آب در زمان آبیاری، از تکنولوژی انرژی هسته‌ای و ایزوتوپ‌ها استفاده می‌شود تا داده‌های مربوط به مصرف آب در جهت بهره‌وری بیشتر مورد بررسی قرار بگیرند.

مدیریت آب در کشاورزی

طبق آمار منتشر شده در ایران نیز، بیش از 90% از منابع آب شیرین در بخش کشاورزی مصرف شده و تنها 8% از این منابع در بخش مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منابع آب شیرین به علت مدیریت نادرست و تغییرات آب و هوایی به شدت رو به کاهش هستند. اکنون کمبود آب در بسیاری از نقاط جهان تبدیل به یک تهدید جدی برای محیط زیست کشورها و همچنین یک چالش بزرگ بر سر راه تامین غذای مورد نیاز جوامع بشری شده است. سازمان جهانی FAO پیش‌بینی می‌کند تا سال 2050، نیاز به آب در بخش کشاورزی بیش از 50% افزایش خواهد داشت. این درحالیست که این افزایش تقاضا تنها برای پاسخ به نیازهای غذایی ناشی از افزایش جمعیت خواهد بود و سایر عوامل در این محاسبات مد نظر قرار نگرفته‌اند.

رسیدگی و حل این مسائل نیاز به مدیریت بهتر زمین و آب دارد. سازمان FAO به همراه آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای (IAEA) به کشورهای عضو کمک می‌کند تا فناوری‌های مبتنی بر انرژی هسته‌ای را برای بهینه‌سازی شیوه‌های مدیریت آب در حوزه کشاورزی توسعه دهند. این فناوری‌ها به حفظ منابع طبیعی و تولید محصول با بهره‌وری بالاتر کمک خواهند کرد.

برای داشتن امنیت غذایی و مدیریت پایدار آب در بخش کشاورزی، اهمیت هر قطره آب در بخش کشاورزی دیده می‌شود. از این رو اطمینان در بحث بهره‌وری آب و افزایش کیفیت آب‌های زیرزمینی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

برای بهبود در مدیریت منابع آب باید رویکردی یکپارچه در مدیریت مواد مغذی خاک، آب و گیاهان در نظر گرفته شود. این بهینه‌سازی با استفاده از سیستم‌های آبیاری کارآمد مانند آبیاری قطره‌ای امکان‌پذیر خواهد بود.

باروری خاک

باروری خاک باید به گونه‌ای باشد که رشد گیاهان با ایجاد محدودیت‌های فیزیکی متوقف نشود و هر قطره آب برای رشد محصول استفاده شود. جذب کارآمد آب در محصولات کشاورزی از طریق برنامه‌ریزی دقیق و هوشمند در مراحل رشد محصولات و با در نظر گرفتن شرایط محیطی میسر خواهد شد. با سنجش و ثبت اطلاعات مربرط به میزان تبخیر و تعریق گیاهان می‌توان میزان و زمان صحیح آبیاری را برنامه‌ریزی کرده و از اتلاف آب به شکل قابل توجهی جلوگیری کرد.

 

نباید فراموش کنیم که با توجه به کم‌آبی یا بی‌آبی در سال‌های آینده بیشتر محصولات کشاورزی از بین خواهند رفت. اما کشاورزان می‌توانند با استفاده از سامانه‌های هوشمند آبیاری، رطوبت خاک زمین‌های خود را کنترل کرده و آب را به موقع و به اندازه به محصولات کشاورزی برسانند تا از نابودی محصولات خود جلوگیری کنند.

برخی مزایای سامانه‌های مدیریت هوشمند آبیاری به شرح زیر است:

  • استفاده بهینه از باران
  • افزایش بازده محصول
  • امکان نظارت از راه دور
  • حذف آبیاری زود هنگام
  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
  • تشخیص صحیح زمان آبیاری
  • کاهش هزینه‌های مربوط به آبیاری
  • کاهش هزینه در بخش نیروی انسانی
  • تنظیم ارتفاع آبیاری برای جلوگیری از تبخیر زودهنگام

موسسه منابع جهانی


جالب است بدانید طبق آمارهای" موسسه منابع جهانی"، ایران به دلیل نداشتن تکنولوژی‌های هوشمند آبیاری یکی از کشورهایی است که بالاترین میزان تنش آبی در جهان را داراست. بر همین اساس و با توجه به بحران آبی سال‌های اخیر در کشور، سامانه شهر هوشمند ایرانسل با راهکارهای هوشمند مدیریت مصرف آب، منابع و انرژی طراحی شده و برخی از مناطق کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در قسمت‌های بعدی این مقاله به توضیح تفصیلی کارکردهای سامانه شهر هوشمند ایرانسل در حوزه کشاورزی هوشمند و بیان چندین مطالعه موردی و آمار و ارقام‌های این حوزه خواهیم پرداخت.


منابع:

بيشتر
آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید