اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

اینترنت اشیا برای مدیریت هوشمند شبکه آب

اینترنت اشیا برای مدیریت هوشمند شبکه آب

سرانه منابع آب در ایران، حدود ۱۷۰۴ مترمکعب بوده درحالی‌که سرانه منابع آب در دنیا و کشورهاى پردرآمد به ترتیب ۳.۶ و ۶.۶۵ برابر ایران است.

1396/6/11 شنبه
تعداد بازدید: 6783

 

طبق تحقیقات دپارتمان اقتصاد سازمان ملل، تا سال ۲۰۲۵، حدود ۱.۸ میلیارد انسان یا در روستاها یا در نواحی خشک زندگی می‌کنند و دوسوم جمعیت جهان در شرایط کمبود منابع آبی زندگی می‌کنند. به همین دلیل مدیریت منابع و انرژی، خصوصا مدیریت منابع آبی در سال‌های آینده اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. به‌طور میانگین، سالانه ۲۳ میلیون لیتر آب براثر نشتی در سیستم‌های آبرسانی هدر می‌رود که این امر منجر به ضرر ۱۴ میلیارد دلاری برای جامعه جهانی می‌شود.

یکی از فنّاوری‌هایی که در سال‌های اخیر به کمک مدیریت منابع آبی آمده اینترنت اشیا است. این فناوری با فراهم کردن ارتباط دوطرفه بین مرکز کنترل و سیستم‌های محلی، اطلاعات دقیقی در رابطه با وضعیت سیستم آب‌رسانی به دست می‌آورده و با استفاده از این اطلاعات، کمبود آب در مناطق تحت استرس‌های آبی را کنترل می‌کند.

یکی از مناطقی که در سال‌های اخیر با کمبود شدید آب مواجه بوده‌ و توانسته است با مدیریت مناسب منابع این مشکل را تا حدی رفع کند، شهر نایروبی در کشور آفریقایی کنیاست. از آنجا که سازمان مدیریت آب نایروبی، شبکه‌ مناسبی برای آب‌رسانی به شهروندان نداشت، تقریباً نیمی از مردم شهر کنیا دسترسی به آب شرب نداشتند. برای سال‌های طولانی، بازار سیاه کنترل آب‌رسانی این شهر را در دست داشت. خرده‌فروشان از دیگر مناطق شهر، مخازن آب را به قسمت‌هایی که سیستم آب‌رسانی نداشتند منتقل می‌کردند و به دو یا سه برابر قیمت اصلی می‌فروختند. قیمت بالا تنها مشکل این کار نبود؛ علاوه بر هدر رفت مقدار زیادی آب، کیفیت و سلامت این سیستم هم با اما و اگرهای زیادی روبرو بود.

اما برای غلبه بر بازار سیاه و مشکلات عدیده آن، با استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی هوشمند که به منابع آب شرب متصل بوده و قابلیت کنترل دقیق آب خروجی را داشتند یک سیستم آبرسانی هوشمند پیاده‌سازی شد. در این سیستم، هر شهروند با استفاده از کارت هوشمند مختص به خود،‌ می‌تواند به میزان مورد نیاز از این دستگاه‌ها آب دریافت کند. بعد از پیاده‌سازی این طرح سازمان آب نایروبی تمام اطلاعات این دستگاه‌ها را از طریق سیستم‌های ابری در اختیار گرفته و به شهروندان خود خدماتی ۲۴ ساعته ارائه می‌دهد. یکی از بهترین مزایای این سرویس، جمع‌آوری اطلاعات جامع از مصرف منابع آب است. این دستگاه‌ها الگوی مصرف هر خانوار و فرد را مشخص می‌کنند.

جالب است بدانید که صرفه‌جویی این سیستم نه‌تنها بعد از یک سال تمام هزینه‌ای که برای راه‌اندازی آن شده بود را برگرداند، بلکه سود مضاعفی را هم برای سازمان آب‌رسانی این شهر به‌همراه داشت.


مدیریت آب در ایران

حجــم آب‌های تجدیدپذیر در ایران ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در سال بوده است که به علت تغییر اقلیم و همچنین الگوهاى نامناسب مصرف آب در ۱۰ سال گذشته، حدود ۲۵ درصد کاهش‌یافته است. در برآوردهاى صورت گرفته بر اساس میانگین سال‌های اخیر، حجم آب‌های تجدیدپذیر در ایران به ۱۰۰ میلیارد مترمکعب کاهش‌یافته است.


اکنون ایران در بین ۱۸۰ کشــور دنیا ازلحاظ برخوردارى از منابع آب در رتبه ۵۰ قرارگرفته و در بین این کشــورها ازلحاظ سرانه منابع آب در جایگاه ۱۱۲ دنیا قرار دارد. سرانه منابع آب در ایران ، حدود ۱۷۰۴ مترمکعب بوده، درحالی‌که سرانه منابع آب در دنیا و کشورهاى پردرآمد به ترتیب ۳.۶ و ۶.۶۵ برابر ایران است؛ یعنى منابع آب در ایران به ازاى هر نفر ۷۰ درصد کمتر از متوســط سرانه دنیاست و این در حالى است که می‌دانیم سرانه مصرف آب در ایران، خصوصاً در بخش‌های کشاورزى و صنعتى بیشتر از متوسط دنیاست.

این آمار لزوم توجه هرچه بیشتر به مدیریت هوشمند منابع آبی در ایران را می‌رساند. دولت‌های کشورهای توسعه‌یافته منافع حاصل از مدیریت منابع آبی را به خوبی درک کرده و روز به‌روز سرمایه‌گذاری در این بخش را افزایش می‌دهند. آمارها از افزایش استفاده از فنّاوری کنتورهای هوشمند آب به ۱۵۳ میلیون دستگاه در جهان تا سال ۲۰۲۲ حکایت دارد.

با توجه به مشکلات گفته‌شده در زمینه مدیریت منابع آب، توجه به نوآوری‌های این حوزه به‌خصوص اینترنت اشیا ضروری است. در این راستا سامانه مدیریت منابع و انرژی ایرانسل با فراهم آوردن امکاناتی همچون قرائت و کنترل کنتورهای آب از راه دور می‌تواند سهم شایان‌ذکری در مدیریت منابع و انرژی داشته باشد. از مزایای این سامانه می‌توان به مدیریت مصرف منابع و انرژی، کمک به بازیابی در شرایط بحرانی و بهبود در کارایی شبکه‌های توزیع و انتقال اشاره کرد.


  مطالعه بخش دوم مقاله

بيشتر
آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید