اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

در شهر هوشمند، هر روز، روز زمین است.

در شهر هوشمند، هر روز، روز زمین است.

جهانی بیاندیشیم و بومی عمل کنیم.

1396/2/2 شنبه
تعداد بازدید: 2593


همه ساله با فرا رسیدن روز زمین پاک، توجهمان به زیبایی‌ها و موهبت‌های این کره خاکی بیشتر می‌شود. روز زمین پاک که برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ توسط سازمان ملل نام‌گذاری شد، هر ساله برای بزرگداشت زمین و موهبت‎‌های آن جشن گرفته می‌شود و دولت‌های سراسر جهان به منظور ایجاد فرهنگ احترام به محیط زیست و مراقبت از آن، به برگزاری رویدادهای آموزشی می‌پردازند.

اما در کنار ستایش این طبیعت زیبا، دلهره محافظت و نگهداری از آن و نیز افسوس از آسیب‌های جبران‌ناپذیری که ما انسان‌ها به محیط زیست خود وارد کرده‌ایم، بشدت افکارمان را بهم می‌ریزد. امروزه جستجو برای راهکارهایی که این دغدغه را برطرف می‌کنند، در عرصه جهانی قوت گرفته است. یکی از روزنه‌های امید، پیشرفت‌هاییست که در سالهای اخیر در حوزه اینترنت اشیا صورت گرفته‌اند. از آنجاکه اینترنت اشیاء امکان برقراری ارتباط میان دستگاه‌های گوناگون، جمع‌آوری داده‌ها در سطحی بسیار جزئی و دقیق و آنالیز عمیق‌تر آنها را فراهم کرده، افراد و سازمان‌ها می‌توانند از کوچکترین تغییرات محیط پیرامون خود، نتایج بسیار گسترده‌ای را استخراج کنند. این یکی از راه‌هایی است که اینترنت اشیا به ما کمک می‌کند تا جهانی بیاندیشیم و بومی عمل کنیم. در ادامه خواهیم گفت که اینترنت اشیا در چه حوزه‎‌هایی و چگونه از محیط زیست حمایت خواهد کرد.

کاهش میزان آلایندگی و تداوم بخشیدن به حیات سبز

براساس پژوهش های صورت گرفته در کارگروه محیط زیست سازمان ملل، ساختمان‌ها ۴۰ درصد از انرژی، ۲۵ درصد از آب‌های شیرین و ۶۰ درصد از الکتریسیته تولید شده در کل جهان را مصرف می‌کنند. همچنین ساختمان‌ها با تولید نزدیک به یک سوم از گازهای گلخانه‌ای کل جهان به بزرگترین تولیدکنندگان این گازهای مضر تبدیل شده‌اند.

بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها تاثیر قابل توجهی بر حفظ محیط‌‌‌‌زیست خواهد داشت. ساختمان‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، قادر خواهند بود اطلاعات دریافت شده از سنسورها را بطور لحظه‌ای تحلیل کرده و از این تحلیل‌ها برای مدیریت کارآمد انرژی و شناخت رفتار مصرف‌کننده استفاده کنند.

بر اساس آمارها، آلودگی هوا در سال ۲۰۱۵ منجر به اثرات منفی بر سلامت ۹۵ میلیون نفر در سراسر جهان شده است. مرگ سالانه ۵.۵ میلیون نفر از مردم جهان در اثر آلودگی هوا از دیگر آمارهای تکان‌دهنده در این حوزه است. بسیاری از شهرها در تلاش‌ هستند با بکارگیری اینترنت اشیا، کیفیت هوا را بهبود بخشیده و محیطی سالمتر برای شهروندان ایجاد کنند. با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از سنسورها، دستگاه‌ها و فناوری‌های موبایلی، شرایط محیطی گوناگون به راحتی مانیتور شده و به دولت‌ها کمک می‌کند تا درک بهتری از کیفیت آب و هوا داشته و بتوانند آن را کنترل کنند.

محافظت از منابع

با افزایش ۲.۳ میلیارد نفری جمعیت کره زمین تا سال ۲۰۵۰، ما نیازمند افزایش ۷۰ درصدی در تولید غذا برای مصرف جهانی هستیم. با توجه به منابع طبیعی محدود و تاثیر تغییرات آب‌وهوایی، پاسخ به این تقاضای رو به رشد یکی از بزرگترین چالش‌های زمان ما محسوب می‌شود.

موفقیت‌های IoT در عرصه کشاورزی هوشمند، ظرفیت بالایی را در حفظ و ذخیره منابع طبیعی نشان داده است. بواسطه سنسورها، اینترنت و دانش علمی، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی توانسته‌اند فرآیند تولید خود را متناسب با آب و هوا، رطوبت و نور خورشید تنظیم و مانیتور کنند. در یکی از دانشگاه‌های شیلی، محققان با بهره‌گیری از IoT توانسته‌اند مصرف آب را در مزارع بلوبری تا ۷۰ درصد کاهش دهند. برآورد شده است که تا سال ۲۰۲۰، اینترنت اشیا می‌تواند ۱۶ گیگا تن از تولید CO2 در بخش کشاورزی بکاهد.

ما اکنون در ابتدای مسیر استفاده از فناوری‌های مبتنی بر IoT هستیم و متخصصان خوش‌بین هستند که راهکارهای اینترنت اشیا کمک خواهند کرد تا موضوعات کلیدی حوزه محیط زیست، در سراسر جهان تحلیل شده و چالش‌ها به مرور برطرف شوند.


به مناسبت روز جهانی زمین، 22 آپریل 2017

بيشتر
آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید