آخرین مطالب
سامانه مدیریت هوشمند ناوگان چه کاربردهایی دارد؟

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان چه کاربردهایی دارد؟

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان علاوه بر ردیابی خودروها، فواید بسیاری برای شرکت‌های حمل‌ونقل و توزیع دارد.

1397/11/14 يكشنبه
تعداد بازدید: 2469

 

کاربرد سنسورهای اینترنت اشیا در صنعت

راهکارهای بسیاری وجود دارند تا با استفاده از آنها خودروهای فعال در ناوگان خود را ردیابی و از مکان دقیق کامیون‍ها و وسایل نقلیه دیگر اطلاع پیدا کنید. اما، اگر خودروهای ناوگان شما به تجهیزات صنعتی، ماشین و سنسور مجهز باشند چه؟ چگونه متوجه می‌شوید که یک پمپ در ماشین شما روشن است یا خاموش؟ یا دور موتور پمپ‌های نصب شده چند است؟ اگر روی ماشین‌های خود مکنده و یا تانکر نصب کرده باشید حتماً می‌خواهید بدانید وضعیت فعلی آن چگونه است، چطور استفاده شده‌اند، زمان تعمیر آنها فرارسیده است یا خیر و غیره. همچنین مدت زمان کارکرد تجهیزات و اجزای خودرو طی هفته، ماه یا سال گذشته حائز اهمیت است.

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان

با استفاده از سامانه مدیریت هوشمند ناوگان شما می‌توانید از راه دور، مؤلفه‌های زیر را در خودروهایی که دارای تجهیزات صنعتی و سنسور هستند، کنترل کنید:

  • تانکرها- حجم و سطح مایعات
  • فشار
  • فلومتر (جریان‌سنج) مایعات، آهنگ شارش، مصرف (usage)
  • مکنده‌ها
  • پمپ‌ها-روشن یا خاموش بودن، دور موتور

این سنسورها چگونه کار می‌کنند؟

این سنسورها چگونه کار می‌کنند؟

در اینجا تصاویر مربوط به کاربردهای اینترنت اشیا صنعتی و ردیابی خودروهای ناوگان را می‌بینید؛ کامیون و تریلی‌هایی که به تجهیزات صنعتی مثل تانکر و پمپ مجهز شده‌اند. در آمریکا این خودروها داخل مخازن بزرگ را تمیز می‌کنند و از دارایی‌های شرکت‌خدمات نظافت به شمار می‌روند.

شرکت شما می‌تواند همین کار را با استفاده از سنسورهای مختلف مانند دما، کیفیت هوا و با استفاده از انواع استانداردهای صنعتی انتقال اطلاعات مانند 4-20 mA، 0-10 V، RS-232، PWM و سریال‌ها انجام دهد.
نمونه‌هایی از موارد کاربرد این سنسورها عبارتند از:

  • تجهیزات نظارت بر فلومترها و نرخ جریان سیال
  • تجهیزات کنترلی مانند کلیدها به منظور نظارت بر خاموش یا روشن بودن تجهیزات پرمصرف مانند مکنده‌های قوی
  • مبدل های 4-20 mA برای کنترل گازهای خاص مانند H2S، هیدروژن سولفید، مواد آلی فرار (ترکیبات کربن‌دار که در دمای محیط تبخیر می‌شوند و VOCها
  • مبدل های 4-20 mA برای کنترل سطح سیالات، آب و مایعات داخل تانکرها
سخت‌افزارهای سازگار با  نرم افزار مدیریت ناوگان

در این صفحه می‌توانید سخت‌افزارهای سازگار با نرم افزار مدیریت ناوگان ایرانسل، که بر روی هر یک از وسایل نقلیه ناوگان، کامیون‌ها و تریلرها نصب شده‌اند ببینید. مهمترین بخش این سامانه که در قالب جعبه روی هر خودرو، کامیون و تریلر نصب شده است، تجهیزات و ماژول‌های مخابراتی است.

تجهیزات صنعتی توسط سنسورهای موجود در جعبه مانند GPS و مبدل های 4-20 mA تحت نظارت قرار می‌گیرند که همگی به کنترلر مجهز به ماژول مخابراتی متصل هستند و داده‌هایی را که با موقعیت‌یاب ماهواره‌ای GPS تگ شده‌اند، به سرور مدیریت ناوگان ایرانسل می‌فرستند. اطلاعات خودرو به صورت آنلاین به تناسب نیاز شما بارگذاری می‌شوند.

گزارش و پیام‌های هشدار

در هر زمان می‌توانید به راحتی از طریق سامانه مدیریت هوشمند ناوگان ایرانسل فاصله زمانی گزارش‌گیری را تغییر دهید و همچنین می‌توانید از مدت زمان کارکرد دستگاه‌ها اطلاع پیدا کنید. برای مثال، مکنده یا پمپ مورد نظرتان در هفته گذشته چند ساعت کار کرده است؟ شما می‌توانید از میزان سیالات یا آب پمپاژ شده، که توسط فلومتر یا دیگر تجهیزات مورد اندازه‌گیری هوشمند قرار می‎‌گیرند، اطلاع پیدا کنید.

همچنین می‌توانید هشدار ایمیلی برای خود تنظیم کنید تا زمانی که یکی از پارامترهای اندازه‌گیری شده بیش از حد تعیین شده توسط شما بود، پیام هشدار برای شما یا تیمتان ارسال شود. همین هشدار را می‌توانید از طریق پیامک نیز دریافت کنید.

آیا نیاز دارید که بر تجهیزات خود از طریق تلفن همراه یا مرورگر تحت وب نظارت داشته باشید؟ برای اینترنت اشیا صنعتی، نظارت از راه دور و کلیه اندازه‌گیری‌هایی که به‌صورت همزمان از راه دور انجام می‌شوند اهمیت ویژه‌ای دارد.

سنسورهایی که در حوزه اینترنت اشیا و شهر هوشمند استفاده می‌شوند می‌توانند کاربردهای بسیاری در زمینه‌های زیر داشته باشند:

سامانه مدیریت ناوگان ایرانسل کاملاً باز است و شما می‌توانید سنسورهای خود را از هر شرکتی خریداری کرده و از این سامانه یکپارچه استفاده کنید. نیازهای نظارتی خود را با ما در میان بگذارید تا به شما کمک کنیم بهترین راهکار را برای سیستم‌های نظارتی خود به کار گرفته و بیشترین بهره‌وری را داشته باشید.


منابع:

آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید