اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

به‌روز رسانی محیط کسب وکار با مدیریت پروژه Agile

به‌روز رسانی محیط کسب وکار با مدیریت پروژه Agile

مدیریت پروژه Agile مجموعه‌ای از اصول به روز رسانی شده از مدیریت پروژه است که جایگزین روش‌های سنتی و آبشاری شده و مدیریت کسب و کارهای مختلف را آسان‌تر و اثربخش‌تر کرده است.

1398/11/2 چهارشنبه
تعداد بازدید: 0

زمان مطالعه ۸ دقیقه

 

آیا برای شما پیش آمده که برای مدیریت پروژه‌های خود با مشکل مواجه شده باشید؟ تا به حال با کلمه مدیریت پروژه Agile برخورد کرده‌اید؟ از مزایای این روش برای مدیریت پروژه آگاهی دارید؟ در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که با جدیدترین روش‌های مدیریت پروژه آشنا شوید.

مدیریت پروژه Agile مجموعه‌ای از اصول به‌روزرسانی شده از مدیریت پروژه است که جایگزین روش سنتی و قدیمی آبشاری برای توسعه نرم‌افزاری شرکت‌ها است. در این روش بسیاری از ایرادات و معضلات به وجود آمده در متد آبشاری برطرف شده و در نهایت خروجی پروژه به مراتب کارآمدتر است.

مفهوم مدیریت چابک در سال ۲۰۰۱ توسط چندین شرکت توسعه دهنده نرم‌افزار در ایالت یوتا برای بهبود روال‌کاری مدیریت پروژه بیان شد، بعد از آن این اصول با توجه به بیانیه مشترک این شرکت‌ها، مدیریت چابک Agile نام گرفت. اگرچه این روش مدیریت ذاتاً برای توسعه دهندگان نرم‌افزار طراحی شد، اما بینشی که در این روش مدیریتی وجود دارد، برای هر کسب و کاری که درگیر تولید و خدمات است می‌تواند الهام‌بخش باشد.

در ادامه این مقاله به بیان عناصر مدیریت چابک Agile و تفاوت‌های موجود میان روش مدیریت آبشاری (Waterfall)و این روش و نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت.

 

اطمینان از موفقیت پروژه و رضایت مشتری

Agile

معایب روش سنتی چه بود؟ در روش سنتی مدیریت آبشاری همه الزامات اجرایی از پیش برنامه‌ریزی شده است، برای مثال ساخت و تولید در طی ماه‌ها و سال‌های آینده، طبق همین برنامه‌ریزی مشخص شده انجام می‌شود. مقتضیات جدید و تحولات جدید یا درخواست‌های جدید مشتریان، خیلی وقت‌ها در این روش به بن‌بست می‌خورند، چون پیش بینی‌آن‌ها غیر ممکن بوده و مسیرهای قدیمی هم پاسخگویشان نیست.
در مدیریت پروژه چابک، برنامه‌ریزی برای تولیدی که در چند هفته آینده قصد آن را دارید انجام می‌شود و بعد از این مدت، نسبت به چگونگی ادامه روند کار تصمیم خواهید گرفت. یعنی قدم به قدم با توجه به شرایط مسیرها مدام به‌روزرسانی شده و در نهایت منجر به موفقیت پروژه و رضایت مشتری خواهد شد.

 

و اما چهار اصل اساسی در اصول مدیریت چابک را بشناسید:

 

۱. افراد و تعامل آن‌ها به جای ابزار و فرآیند‌ها

افراد در هر شرکتی که با اطلاعات زیادی سر و کار دارند، ترجیح می‌دهند تا آزادی عمل بیشتری نسبت به پیروی بی چون و چرا از یک فرآیند کهنه و ناکارآمد داشته باشند، تا بتوانند در حین انجام مراحل کار با تعامل با یکدیگر مشکلات را برطرف کنند.

 

۲.نرم‌افزار در حال کار به جای مستندات جامع

در روش مدیریت آبشاری تمام مراحل انجام کار به مرحله اول و مستندسازی الزامات پروژه بستگی دارد و در صورت بروز مشکل در هر مرحله کل روند با مشکل مواجه می‌شود، اما در روش چابک انتظار وقوع تغییر در الزامات حین انجام هر مرحله وجود دارد.

 

۳.همکاری با مشتری به جای مذاکرات حین قرارداد

معمولا در قرارداد‌هایی که در ابتدای روش آبشاری منعقد می‌شوند برای تغییرات بستری در نظر گرفته نمی‌شود، در صورتی که روش چابک بر پایه تعامل دائمی در تمامی مراحل انجام پروژه با مشتری است.

 

۴. پاسخ به تغییر به جای پیروی از یک برنامه‌ مشخص

انعطاف‌پذیری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این روش مدیریتی است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

 

در مقابل تغییرات انعطاف‌پذیر باشید

Agile

در روش آبشاری شما نیازمند صرف زمان زیادی برای مشخص کردن برنامه‌ ساخت در مدت زمان چندین ماهه و یا سالانه هستید و در طول انجام پروژه عموماً تغییرات به وجود آمده را نخواهید پذیرفت، چرا که این حس به شما دست می‌دهد که برنامه‌ریزی در ابتدا بی‌نتیجه بوده است یا اگر از برنامه تعیین شده پیروی نکنید امکان تغییر در زمان تحویل پروژه یا هزینه نهایی آن وجود دارد .

اما تجربه نشان داده است که مشتری یا سفارش دهنده در طول زمان ساخت، خواستار تغییراتی است. از طرفی نیز شما پس از اتمام پروژه امکان تغییر در خروجی کار خود را نخواهید داشت.

در روش مدیریت چابک Agile شما پس از مشخص شدن پروژه نهایی مراحل انجام کار را به بازه‌های زمانی کوتاه تقسیم می‌کنید و برای هر بخش از ساخت، برنامه ریزی کوتاه مدت انجام می‌دهید.

در این روش هم در مقابل تغییرات به وجود آمده قابلیت انعطاف خواهید داشت و هم با توجه به بازخورد‌ها در مقاطع مختلف امکان بهبود توسعه کار خود را خواهید داشت و اینگونه سفارش دهنده شما نیز با اعمال نظرات خود رضایت بالاتری نسبت به تعامل با شما پیدا خواهد کرد.

در اصول Agile فشار کار زیاد در بلند مدت از تیم شما برداشته می‌شود و شما قادر خواهید بود تا برنامه‌ ساخت هر بخش را به صورت کوچک‌تر طراحی و انجام دهید و این‌گونه دائماً در حال طراحی و تولید بازه‌های کوچک کاری و زمانی خواهید بود که امکان بازبینی مداوم را به شما خواهد داد.

 

عناصر تشکیل دهنده مدیریت Agile

 

داستان کاربر

داستان کاربر (User Story) به ویژگی‌هایی گفته می‌شود که پروژه در نهایت باید آن‌ها را داشته باشد. داستان کاربر هدف خود را به روشی صریح و به اختصار بیان می‌کند.

توسعه فزآینده

شما در هنگام شروع کار الزامات را از سوی مشتری دریافت می‌کنید و پس از این الزامات دست به کار می‌شوید و شروع به برنامه‌ریزی می‌کنید. در رویکرد مدیریت چابک شما چرخه‌های تکرار را بر اساس کارهای انجام شده در هر مرحله مشخص می‌کنید و به طور تدریجی پروژه را بهبود خواهید بخشید. اینگونه شما ارزش اصلی و واقعی پروژه را تحویل مشتری خواهید داد.

انتشار‌های مکرر

در این روش چون پروژه به صورت فزآینده و تدریجی توسعه پیدا می‌کند شما می‌توانید با ایجاد چرخه‌های کوچک‌تر در انتهای هر چرخه به‌روزرسانی و ویژگی تازه‌ای را منتشر کنید. با این روش مشتری شما می‌تواند با سرعت بالاتری به ارزش پروژه خود دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را تایید کند.

حلقه‌های بازخورد کوتاه

چون انتشار به صورت مکرر انجام خواهد گرفت شما به سرعت می‌توانید بازخورد‌ها را ارزیابی کنید. با ارزیابی سریع بازخوردها شما امکان تغییرات لازم بر روی پروژه را خواهید داشت و با اعمال تغییرات به ارزش دست پیدا می‌کنید.

میزان درگیری و تعامل بالا با مشتری

برای آنکه استفاده بهینه‌ای از حلقه‌های بازخورد کوتاه و انتشارات مکرر ببرید، نیاز است تا شما میزان تعامل با مشتری خود را افزایش دهید و بعد از هر چرخه کوچک نظرات مشتری خود را دریافت کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید. گاهی مشتری برای ارائه بازخورد در دسترس شما نیست اما بعضی از روش‌های مدیریت چابک Agile مانند اسکرام scrum این مشکل را بر طرف کرده است.

 

چه زمان روش چابک(Agile) برای این پروژه‌ها می‌تواند گزینه مناسبی باشد؟

  • زمانی که تولید سریع محصول یا خدمت، اولویت زیادی دارد.
  • زمانی که مشتری خواستار تغییرات در ابعاد و ویژگی‌های پروژه است.
  • زمانی که تصویر روشنی از خروجی نهایی پروژه موجود نیست.
  • زمانی که محصول مرتبط با صنایعی است که استاندارد‌های آن دائماً در حال تغییر است.
 

مدیریت Agile و موفقیت در کسب و کار

Agile

برای انجام پروژه‌ها به بهترین شکل و برنامه‌های یکپارچه در محیط‌های پیچیده استفاده از اصول مدیریت Agile یک الزام به حساب می‌آید. با انتشار کارهای با کیفیت بالا، مشتری همواره از کار شما رضایت خواهد داشت و طرح‌های شما به بهترین نحو به انجام خواهند رسید. در نتیجه تیم شما انگیزه کافی برای تمامی کارها را بدست خواهد آورد.

ما در واحد کسب‌وکار سازمانی ایرانسل در تلاشیم به‌عنوان حامی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط راهکارهای سودمندی را در جهت توسعه و بهبود فضای کسب‌وکار کشور ارائه کنیم.بيشتر
آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید