اخبار و مقالات راهکارهای سازمانی ایرانسل

بهره‌برداری از سامانه شهر هوشمند ایرانسل در اهواز و انزلی

بهره‌برداری از سامانه شهر هوشمند ایرانسل در اهواز و انزلی

سامانه شهر هوشمند و خدمات شهروندی هوشمند ایرانسل در شهر و اهواز و منطقه آزاد انزلی مورد بهره برداری قرار گرفت.

1396/1/28 دوشنبه
تعداد بازدید: 4782


امروزه مفهوم شهر هوشمند با ویژگی‌هایی نظیر سیستم حمل‌ونقل هوشمند، ساختمان‌های هوشمند، دسترسی به اینترنت همگانی در
تمام نقاط شهر، پرداخت‌های مبتنی بر فناوری
NFC، سیستم‌های پردازشگر آلاینده‌های محیطی و بسیاری از فناوری‌های دیگر تصور می‌شود.
همزمان با پرطرفدار شدن ایده شهرهای هوشمند در عرصه جهانی و بهینه سازی زیرساخت های عمومی با استفاده از اینترنت اشیا، حرکت به سمت ارائه خدمات هوشمند شهری در داخل ایران نیز آغاز شده است. در این راستا شرکت ایرانسل به آماده‌سازی زیرساخت‌های مورد نیاز برای بکارگیری فناوری اینترنت اشیا و حرکت به سمت ارائه خدمات شهری مبتنی بر این فناوری در داخل کشور اقدام کرده است.
در بهمن ماه سالی که گذشت، اولین سایت NB-IoT کشور با هدف ایجاد شبکه‌ای یکپارچه و سراسری افتتاح شد. از جمله ویژگی‌های فناوری NB-IoT، توان مصرفی پایین برای اشیا است که سبب افزایش طول عمر باتری تا حدود 10 سال می‌‌شود. همچنین گستردگی پوشش شبکه از دیگر ویژگی‌هایی است که استفاده از آن را در اندازه‌گیری هوشمند، مدیریت ناوگان‌ حمل و نقل، قرائت کنتورهای گاز، آب و برق از راه دور و صد‌ها مورد دیگر بی‌همتا و متمایز می‌کند.
در گام اول و همزمان با ایام مبارک دهه فجر، رونمایی از اولین «سامانه حمل‌ونقل هوشمند»، «پرداخت مبتنی بر فناوریNFC » و اجرای طرح آزمایشی نصب ۵۰۰۰ کنتور گاز مبتنی بر فناوری LPWAN در استان خوزستان توسط کسب­وکار سازمانی ایرانسل و با حضور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.
 

پس از مدت کوتاهی و در راستای گسترش خدمات هوشمند شهری در سراسر کشور عزیزمان، نوروز امسال مفتخر به افتتاح «سامانه شهر هوشمند» در منطقه آزاد انزلی و با حضور رئیس جهور محترم شدیم.
با راه‌اندازی سامانه شهر هوشمند ایرانسل در منطقه آزاد انزلی، خدماتی مانند مدیریت هوشمند پسماند شهرى، آبیاری بهینه فضاهای سبز، مدیریت هوشمند روشنایی معابر، مدیریت پارکینگ­های شهری، اندازه‌گیری سطح آب مخازن و پایش کیفیت هوا و سرعت وزش باد بر بستر جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
 

همچنین در این مراسم «خدمات هوشمند شهروندی مبتنی بر راهکار جامع NFC» با همکارى سازمان منطقه آزاد انزلى و بر بستر شبکه ارتباطى ایرانسل به بهره‌بردارى رسید. با استفاده از این راهکار، فضای امن و قابل اطمینانی برای ارائه انواع خدمات پرداخت با سرعت و سهولت بیشتر فراهم مى‌شود. بر این اساس درگاه‌های پرداخت منطقه آزاد از جمله گمرک، اماکن تفریحی، سالن‌های همایش و غیره به این فناوری مجهز خواهند شد.
راه‌اندازی این سرویس، نقش مهمى در افزایش رفاه ساکنان، گردشگران و کارکنان منطقه آزاد انزلی ایفا کرده و با تسهیل فرایندهای پرداخت، به جذب بیشتر گردشگر و روان‌سازی امور واردات و صادرات نیز کمک می کند.
از اینکه که توانسته‌ایم برای تحقق شهرهای هوشمند در داخل کشور عزیزمان گام‌های جدی برداریم بسیار خرسندیم. امیدواریم با ادامه این روند بتوانیم در آینده نه چندان دور در جمع کشورهای پیشگام در حوزه هوشمندسازی شهرها قرار گرفته و نوین‌ترین خدمات هوشمند شهری را به هموطنان عزیز ارائه کنیم.
برای اطلاع از فعالیت‌های آتی ایرانسل در این حوزه، ما را دنبال کنید.
 

بيشتر
آخرین مطالب
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید