آخرین مطالب
حمل و نقل سبز در شهرهای هوشمند

حمل و نقل سبز در شهرهای هوشمند

شهرهای هوشمند پیشرو در حمل و نقل سبز

1398/2/25 چهارشنبه
تعداد بازدید: 1375

 

در راستای تحقق شهرهای هوشمند، کشور کانادا درصدد است وضعیت آلاینده‌های شهر ونکور را کنترل کرده و شرایط محیط زیست را بهبود بخشد. دولت کانادا معتقد است که میزان انتشار دی‌اکسیدکربن ناوگان حمل و نقل ونکوور تا سال 2020 به میزان 30٪ نسبت به سال 2007 و تا سال 2030 به 50٪ کمتر از سطح کنونی کاهش خواهد یافت. جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2050 نیز در دستور کار دولت قرار گرفته است.

طبق برنامه‌ریزی انجام شده ونکور باید بتواند میزان آلاینده‌های خود را از سال 2019 تا 2023 کاهش دهد:

 • 50٪ در سال 2019
 • 60٪ تا سال 2021
 • 70٪ تا سال 2023

که گزارشات سال 2018 نشان می‌دهد این برنامه قابلیت اجرایی شدن دارد.

سوخت ناوگان

سوخت دیزلی

بیودیزل یا منو اکلیل استر یک سوخت پاک است که از منابع طبیعی مانند روغن‌های گیاهی ساخته می‌شود. بیودیزل مانند گازوئیل نفت در موتورهای احتراقی کاربرد دارد و برای استفاده از آن نیازی به تغییر موتور نیست. این در حالی است که انرژی‌های تجدیدپذیر که به عنوان انرژی‌های پاک نیز نام برده می‌شود، علاوه بر سازگاری با محیط زیست به لحاظ اقتصادی بسیار مفید و مقرون به صرفه‌اند؛ لذا به نظر می رسد که باید نقش پررنگتری در تولید انرژی داشته باشند.

سوخت خودروهای بیو دیزل

در سال 2018 کانادا توانست سوخت خودروهای بیو دیزل ناوگان خود را با انرژی‌ خورشیدی و برق جایگزین کند. این یک قدم بزرگ در جهت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ناوگان کانادا بوده است؛ در نظر داشته باشید 55٪ از ناوگان از سوخت بیودیزل استفاده می‌کردند. با تغییر نوع سوخت، استفاده کننده‌های بیودیزل (B5) بصورت 100 درصد رو به سوخت تجدید پذیر (R100) آوردند.


گاز طبیعی فشرده (CNG)

تنها 8 درصد از مصرف سوخت ناوگان حمل ونقل در ونکور CNG است. یک ایستگاه فشرده‌سازی گاز طبیعی توانایی آن را دارد تا سوخت CNG وسایل نقلیه شهری (از جمله 33 کامیون) را تأمین کند.

برقی کردن ناوگان

برقی کردن ناوگان

وسایل نقلیه الکتریکی

در حال حاضر بیش از 100 وسیله نقلیه الکتریکی در ناوگان ونکور وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:

 • 50 خودروی مسافربری ویژه پارکینگ‌های بزرگ، خودروهایی مانند میتسوبیشی، فورد و نیسان
 • 25 ماشین پلیس غیر اضطراری ونکوور (VPD)
 • 32 وسیله نقلیه سنگین از جمله زامبونیو و لیفتراک
 • 2 موتور سیکلت پلیس غیر اضطراری یا VPD

کانادا در نظر دارد که تا سال 2021 بیش از 200 وسیله نقلیه الکتریکی از جمله کامیون‌های متوسط و سنگین، ماشین‌های زباله، تریلر، تراکتور و کامیون‌های تحویل بار را به این ناوگان اضافه کند تا با استفاده از خودروهای برقی، آب وهوای سالم را برای شهروندان ونکور به ارمغان آورد.

خودروهای هیبریدی یا پلاگین

در حال حاضر بیش از 50 خودرو هیبریدی و پلاگین در سامانه مدیریت هوشمند ناوگان ونکور وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • 44 ماشین خدمات مهندسی آتش نشانی، امداد و نجات و وسایل نقلیه مسافری VPD
 • 6 پارکینگ کامیون‌های سنگین با سیستم‌های باتری هیدرولیکی
 • 2 ماشین جمع‌آوری پسماند
 • 1 بولدوزر که برای ساخت جاده‌ و دفن زباله ونکوور فعال است

افزایش بهره‌وری ناوگان

افزایش بهره‌وری ناوگان

رانندگی کارآمد

کانادا برنامه‌ای تدوین کرده است تا جلوی استفاده بی‌رویه سوخت را بگیرد. تمرکز اصلی این برنامه بر روی بیش از 1000 خودرو موجود در حمل و نقل شهری با سیستم‌های GPS و telematics است. این سیستم قادر است میزان کارکرد خودرو، مصرف سوخت و دیگر مؤلفه‌ها را اندازه‌گیری کند. بدین صورت خودروهایی که باعث آلودگی هوا می‌شوند به سرعت شناسایی و از سامانه حمل و نقل خارج می‌گردند.

به اشتراک گذاری خودرو

دولت کانادا قراردادی را با شبکه ارتباطات بین الملل امضا کرده است که طی آن می‌تواند وسایل نقلیه‌ای که توسط کارمندان به مرکز شهر آورده می‌شود را مدیریت کرده و با استفاده از پلتفرمی جامع از آنها استفاده بهینه کند. در واقع این پلتفرم در طول ساعات کاری، اتومبیل‌ کارمندان را در دسترس عموم قرار داده و باعث رواج به اشتراک گذاری خودرو در نهایت سبک زندگی هوشمند خواهد شد. استفاده از این پلتفرم نه تنها هزینه‌های شهری و نگهداری خودروهای شهری را کاهش می‌دهد بلکه موجب می‌شود مردم کمتر از خودروهای شخصی خود به صورت تک سرنشین استفاده کنند.

جایگاه مدیریت هوشمند ناوگان در ایران

همان‌طور که در مقالات قبلی هم گفتیم ایرانسل همگام با تکنولوزی روز دنیا فرصتی فراهم آورده تا با کمک سامانه مدیریت ناوگان (FMS) برای صاحبان وسایل نقلیه یا مدیران ناوگان قابلیت اتصال دائم به وسایل نقلیه‌ فراهم شود. این قابلیت می‌تواند در اتصال به دارایی‌ها و تجهیزات دیگر و نرم‌افزارهای اجرایی مورد استفاده قرار گیرد.

برخی مزایا و ویژگی‌های این سامانه به شرح زیر است:

 • قابلیت تعریف سطوح دسترسی گروه‌های کاربری به اطلاعات، قابلیت‌های نرم‌افزار و به گروه‌های خودرو
 • قابلیت تعریف سرویس‌ها شامل مبدأ، مقصد، ایستگاه‌های میانی و زمان‌بندی حرکت خودروها بر اساس سرویس‌ها
 • قابلیت تعریف و دسته‌بندی خودروها، رانندگان، خطوط حرکت، ایستگاه‌ها، توقفگاه‌ها، پارکینگ‌ها، محدوده‌ها و دسته‌بندی آن‌ها
 • و بسیاری موارد دیگر

امیدواریم با پیشرفت این تکنولوژی ما نیز ایرانی سبز را برای آیندگان خود به جا بگذاریم.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید