کاربردهای اینترنت اشیا؛ قفل هوشمند و پارکینگ هوشمند

کاربردهای اینترنت اشیا؛ قفل هوشمند و پارکینگ هوشمند

درباره قفل هوشمند و پارکینگ هوشمند بیشتر بدانید.

1397/12/1 چهارشنبه
تعداد بازدید: 2807

 

اینترنت اشیا روز به روز در حال پیشرفت است و کاربردهای متنوع آن زندگی را برای افراد ساده‌تر کرده است. تجهیزاتی که تاکنون بر بستر اینترنت اشیا پیاده‌سازی شده‌اند مورد استفاده افراد در جهت رفاه و بهبود شیوه زندگی آنها قرار گرفته‌اند. در مقالات قبلی درباره انواع گجت‌های هوشمند برای مصارف شخصی علی‌الخصوص برای افراد کم‌توان و ناتوان به صورت جامع پرداخته‌ایم. در این مطلب به طور خاص درباره قفل هوشمند، پارکینگ هوشمند و نمونه‌های اجرایی آنها صحبت می‌کنیم.

قفل هوشمند

قفل هوشمند، روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند، به ویژه در آپارتمان‌هایی که مخصوص اجاره کوتاه‌مدت هستند. همچنین در هتل‌ها، پروسه قدیمی رزرو اتاق مانند پذیرش شدن، دسترسی به اتاق، بازگرداندن کلید و تحویل اتاق بسیار ناکارآمد است. با قفل هوشمند جدید NB-IoT، هتل‌ها می‌توانند کل روند اقامت را ساده‌تر کنند. مشتریان تنها باید اتاقی را رزرو کنند (و گذرواژه کلید را از تلفن همراهشان دریافت کنند) و سپس از مدت اقامتشان در هتل لذت ببرند. هنگامی که مشتری هتل را ترک می‌کند، در را قفل می‌کند، و از تلفن همراهش برای ثبت پایان اقامتش استفاده می‌کند، گذرواژه بلافاصله نامعتبر می‌شود. پروسه اقامت مسافران بسیار آسان‌تر می‌شود و تجربه مشتریان به طور کلی بهبود پیدا می‌کند.

نصب قفل هوشمند NB-IoT بسیار آسان است. دیگر نگرانی درمورد گم کردن کلید یا فراموش کردن جای کلید وجود ندارد و استفاده از قفل هوشمند کارآمدتر و امن‌تر است. قفل هوشمند NB-IoT به صاحبان خانه و مدیران هتل‌ها کمک می‌کند تا هزینه‌های نگهداری را کاهش دهند.

مدل تجاری قفل هوشمند

مدل تجاری قفل هوشمند همان شکل سنتی B2B2C (ارتباط بین سازمان‌های تجاری و واسطه‌ها با مصرف‌کنندگان) است. اپراتورها سیم‌کارت و اتصال پایدار شبکه NB-IoT را به شرکت‌های تولید قفل‌ هوشمند می‌فروشند. مصرف‌کنندگان نهایی معمولا آپارتمان‌های کوچک یا هتل‌ها هستند و پرداخت هزینه، هم شامل دستگاه می‌شود و هم خدماتی که متعاقبا در پی خواهد داشت.

نمونه‌های اجراشده و موفق

AnxunTong

شرکت AnxunTong از سال 2011 به پژوهش و گسترش اینترنت اشیا اختصاص داده شده است، و اولین قفل الکترونیکی برای ساختمان مدارس و اولین قفل الکترونیکی NB-IoT را در چین توسعه داده است. این شرکت درحال حاضر صدها مصرف‌کننده قفل IoT دارد و محصولات اصلی آن شامل قفل ساختمان، قفل ادارات، و قفل مخصوص نگهداری تجهیزات هستند و همگی تکنولوژی‌های ارتباطات نظیر NB-IoT و Zigbee را پشتیبانی می‌کنند.

شرکت تکنولوژی فضای ابری Xiamen یکی از بزرگترین فراهم‌کنندگان و پیشروان پلتفرم‌های خدماتی در صنعت تسهیلات آنلاین چین است. با استفاده از تکنولوژی فضای ابری و IoT، این شرکت در ایجاد اصلاحات در ساختمان‍ها، تسهیلات خانه‌ها، هتل‌ها و فضاهای دانشگاهی به شکل موفقیت‌آمیزی موثر بوده است.

در تمام اکوسیستم، یک سر کمپانی‌ها به توزیع‌کنندگان خدمات آنلاین نظیر علی‌بابا، بایدو، Ctrip و Qunar در جهت استفاده از جامعه محتوایی و عضویت در گردش سیستم آنها متصل می‌شود و در سوی دیگر آنها منابع دپارتمان را توسعه می‌دهند که امکان به ‌اشتراک‌گذاری در اینترنت را دارند تا به طور اتوماتیک عملیات جستجو، رزرو، پرداخت، پذیرش و خروج را فراهم کنند.

پارکینگ هوشمند

هدف از پارکینگ‌های کنار جاده‌ای، دریافت هزینه برای استفاده از فضای پارکینگ است، که هم به آسان‌تر شدن پیدا کردن فضاهای پارکینگ در دسترس کمک می‌کند و هم معضل ترافیک شدید را حل می‌کند. راهکار سنتی دریافت هزینه برای پارکینگ، نصب پارکینگ‌مترهای خودپرداز در حاشیه خیابان و جاده است. در این روش، هزینه تجهیزات و نظارت بالا است و امکان نظارت بر وضعیت اشغال یا آزاد بودن جای پارک به صورت لحظه‌ای وجود ندارد.

در راهکار پارکینگ هوشمند NB-IoT، از حسگرهای مغناطیسی برای شناسایی جای پارک استفاده می‌شود و از شبکه NB-IoT برای همگام شدن وضعیت جای پارک با سرورهای اپلیکیشن استفاده می‌شود. این امر به طور واضح، هزینه کار را کاهش و بازده منابع پارکینگ را افزایش می‌دهد.

پارکینگ

همچنین، رانندگان می‌توانند جایگاه‌های خالی پارکینگ را شناسایی کنند و از طریق اپلیکیشن، جای پارک پیدا کنند. این موضوع منجر به صرفه‌جویی در زمان پارک رانندگان می‌شود و همزمان آلودگی هوا و فشردگی ترافیک را کاهش می‌دهد. به خاطر کم بودن مصرف انرژی در NB-IoT، عمر باطری حسگرهای مغناطیسی می‌تواند تا چهار سال به طول بیانجامد.

مدل‌های تجاری پارکینگ هوشمند

  • اپراتورهای پارکینگ می‌توانند حسگرهای پارکینگ و سیم‌کارتهای NB-IoT را از اپراتورهای موبایل خریداری نمایند و با توجه به این موضوع هزینه‌ای برای شبکه پرداخت کنند. رانندگان نیز بنا به مدت زمان استفاده از پارکینگ، مبلغی به شرکت‌ بپردازند.
  • اپراتورهای پارکینگ می‌توانند حسگرهای پارکینگ و سیم‌کارتهای NB-IoT را از اپراتورهای موبایل کرایه کنند و با توجه به این موضوع هزینه‌ای برای شبکه پرداخت کنند. سپس مبلغی برای کرایه و همچنین خدمات مربوطه بپردازند. رانندگان نیز بنا بر مدت زمان استفاده از پارکینگ، مبلغی به شرکت پرداخت نمایند.

نمونه‌های اجراشده و موفق

  • شرکت Fangle در سال 2010 تاسیس شده و در شهر شنژن چین قرار دارد. این شرکت همواره بر توسعه و فروش دستگاه‌های پارکینگ هوشمند، سیستم مدیریت پارکینگ و بعضا در عملیات تجاری پارکینگ متمرکز بوده است. در حال حاضر شرکت Fangle درحال اجرای پروژه‌های پارکینگ هوشمند در بیش از ده شهر چین است و همچنین در 10 کشور دیگر فعالیت می‌کند.
  • شرکت Innotek، یک سرمایه‌گذار و توسعه‌دهنده کسب‌و‌کار در زمینه نوآوری‌ و تکنولوژی‌های پیچیده است که موسسانش در Silicon Valley آمریکا تحصیل کرده‌اند. شرکت اینوتک، توجه بسیاری از دولتمردان مناطق و شهرداران، و حتی سیاستگذاران ایالتی را به خود جلب کرده‌است. اینوتک در بیش از پنجاه شهر در چین تجارت خود را گسترش داده است و صاحب بیش از 60% سهام بازار پارکینگ جاده‌ای و خیابانی چین است و در صدر پیشروان این کسب‌وکار قرار دارد.

با شهر هوشمند ایرانسل آشنا شوید.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید