توسعه شهر هوشمند هنگ کنگ

توسعه شهر هوشمند هنگ کنگ

هنگ کنگ به جمع شهرهای هوشمند جهان خواهد پیوست.

1397/8/14 دوشنبه
تعداد بازدید: 2845

 

شهر هوشمند هنگ‌کنگ

یانگ وی سینگ، دبیر انجمن پارک علم و فناوری هنگ کنگ، از تکمیل طرح جامع توسعه شهر هوشمند هنگ کنگ خبر داد و گفت این طرح با مشارکت و همکاری متخصصین در آینده‌ای نه چندان دور تکمیل خواهد شد.

شهر هوشمند هنگ‌کنگ

مقامات هنگ‌کنگ در نظر دارند شهر کولون شرقی را به شهری هوشمند تبدیل کنند. به ‌عنوان‌ مثال یکی از طرح‌هایی که در دست اجراست اپلیکیشن‌ موبایلی است که به پیاده‌روی شهروندان در این شهر کمک خواهد کرد و با کمک فناوری موقعیت‌یاب عابران پیاده را در محیط‌های سرپوشیده و سطح شهر یاری خواهد رساند. از دیگر برنامه‌های هوشمند این شهر اپلیکیشن پارک هوشمند خودرو است که محل‌های موجود برای پارک خودرو را به آنها نشان داده و میزان فاصله‌ تا جای پارک را به راننده اعلام می‌کند. سامانه‌های مدیریت منابع و انرژی و مدیریت پسماند نیز از دیگر راهکارهایی هستند که برای این شهر در نظر گرفته شده‌اند. در این طرح تمرکز بر روی استفاده از راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا از جمله سامانه‌های شارژ خودروهای الکتریکی و اینترنت پرسرعت همگانی (wifi عمومی) خواهد بود.

پارک علم و فناوری هنگ کنگ

پارک علم و فناوری هنگ کنگ

پارک علم و فناوری هنگ کنگ (HKSTP) و RV Automation ادعا می‌کنند اولین سامانه ربات‌های هوشمند و بدون سرنشین در پارک علم و فناوری هنگ کنگ راه‌اندازی خواهد شد. با استفاده از ربات‌های هوشمند و تلفن همراه، می‌توان صنعت انبارداری را متحول کرد. آلبرت وانگ مدیرعامل شرکت HKSTP امیدوار است با ارائه راه‌حل‌های نوآورانه و اجرای آن بتواند نقش بزرگی در هوشمندسازی هنگ کنگ داشته باشد. انبارداری هوشمند به صورت 24 ساعته در هفت روز هفته فعالیت خواهد داشت. همچنین این سیستم توانایی محاسبه وزن، استفاده حداکثری از فضای موجود و فناوری تشخیص چهره برای ایجاد امنیت بیشتر هنگام تحویل و دریافت کالا را داراست. به جرأت می‌توان گفت این طرح دنیای لجستیک و انبارداری را دگرگون خواهد کرد.

از طریق این سامانه ربات‌ها به صورت خودکار فضای متناسب با اجناس را پیدا کرده و آنها را جایگذاری می‌کند. کاربران می‌توانند از طریق اپلیکیشن موبایل جهت ترخیص کالای خود از انبار اقدام نمایند. این سامانه قبل از رونمایی عمومی، به صورت آزمایشی از سپتامبر 2017 در مرکز RobEx هنگ کنگ آغاز به فعالیت کرده است.

هنگ کنگ در انتظار روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هنگ کنگ به زودی به طرح جامع روشنایی هوشمند خواهد پیوست. این سیستم که بر بستر اینترنت اشیا کار می‌کند، شب‌ها با عبور شهروندان و ماشین‌ها روشن شده و پس از گذر آن‌ها خاموش می‌گردد. جالب است بدانید روشنایی هوشمند توانایی جمع‌آوری داده‌های آب‌وهوا، دما و جریان ترافیک را از طریق سنسورهای IoT داراست. تجمیع داده‌ها بی‌شک برای مدیریت شهری مفید خواهد بود.

ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دسترسی به Wi-Fi عمومی، امکان شارژ وسایل نقلیه الکتریکی، به‌روزرسانی نقشه ترافیکی در زمان بحران و پارکینگ هوشمند از دیگر امکانات شهر هوشمند هنگ کنگ است.

هنگ کنگ در انتظار روشنایی هوشمند

شهر هوشمند ایرانسل

پیاده‌سازی شهر هوشمند نیازمند زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنتی گسترده است که ایرانسل به‌عنوان برترین اپراتور دیتای کشور، این زیرساخت‌ها را فراهم کرده. واحد کسب‌وکار سازمانی ایرانسل نیز به‌عنوان راهکاری جامع و یکپارچه، در راستای توسعه خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا در حال توسعه و گسترش شهر هوشمند ایرانسل است. تاکنون سامانه‌های مدیریت هوشمند ناوگان و مدیریت منابع و انرژی توسط این واحد در بسیاری از شهرهای کشور عزیزمان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید