پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از سیل با اینترنت اشیا

پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از سیل با اینترنت اشیا

با استفاده از سنسورها می‌توان احتمال وقوع سیل را 12 الی 48 ساعت قبل از حادثه پیش‌بینی کرد و در هنگام وقوع سیل، اطلاعات لحظه‌ای کمک بزرگی به مدیریت بحران خواهد کرد.

1396/8/24 چهارشنبه
تعداد بازدید: 8621


اقلیم کشور ایران به‌گونه‌ای است که بعضی از مناطق آن به شدت در برابر سیل آسیب‌پذیرتر هستند. بنابراین فراهم کردن سیستم‌هایی که اطلاعات مربوط به آب‌های سطحی و همچنین بارندگی‌ها را در مناطقی با احتمال سیل‌زدگی بالا، جمع‌آوری کند حیاتی است. با پیاده‌سازی این سیستم، از وقوع بسیاری از صدمات مالی و جانی جلوگیری خواهد شد. از آنجا که یک سیستم جامع و بهینه برای بازسازی خسارات ناشی از سیل نیازمند نیروی انسانی،‌ آموزش مردم و سرمایه‌گذاری در بسیاری از زیرساخت‌هاست؛ پیاده‌سازی سامانه‌های پیشگیری و سامانه‌ای متشکل از سنسورهای دقیق که اطلاعات لحظه‌ای را به کمک فناوری اینترنت اشیا استخراج کنند، در کاهش هزینه‌ها و خسارات بسیار مؤثر و ضروری خواهد بود.

یکی از کشورهای موفق در پیاده‌سازی این سیستم یکپارچه، کشور آمریکاست. در این راهکار، 85 درصد آب‌های سطحی و زیرزمینی با استفاده از سنسورهای نصب‌شده در مناطق مختلف، به‌طور پیوسته بررسی می‌شوند و اطلاعات لحظه‌ای به مرکز کنترل ارسال می‌شوند. با استفاده از این اطلاعات، علاوه بر مطالعه و پیش‌بینی روند تغییرات آب‌های سطحی و زیرزمینی می‌توان صدمات ناشی از سیل را نیز کاهش داد.

در حالت کلی با استفاده از این اطلاعات می‌توان احتمال وقوع سیل را 12 تا 48 ساعت قبل از وقوع آن پیش‌بینی کرد و در هنگام وقوع سیل، اطلاعات لحظه‌ای کمک بزرگی به مدیریت بحران می‌کند.

راهکار بهینه جلوگیری از سیل باید اطلاعات دقیقی از میزان بارش،‌ آب‌های سطحی و زیرزمینی و جریان آب جمع‌آوری کند. البته برخی از این کارها به‌واسطه نیروی انسانی قابل انجام است. اما در بسیاری از مواقع راه‌های دسترسی دائمی به مناطق مشکل غیر ممکن است. اما استفاده از سنسورها علاوه بر دقت بالا و افزایش سرعت پاسخگویی، در بسیاری از شرایط ازلحاظ هزینه هم بهینه است.

طراحی یک سیستم هشدار وقوع سیل نیازمند توجه به سه حوزه است: ۱- تامین نرم‌افزار و سخت‌افزار مورد نیاز برای طراحی این سیستم ازجمله زیرساخت‌های ارتباطی و سنسورها ۲- جمع‌آوری و ارسال اطلاعات ثبت شده توسط سنسورها ۳- آنالیز این اطلاعات. تهیه و نصب سنسورهای محلی بودجه چندانی را به خود اختصاص نمی‌دهد، اما هزینه‌ اصلی مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی و مراکز داده است. به همین دلیل انتخاب بهینه‌ترین زیرساخت ارتباطی در ابتدای کار ضروری است.


سنسورهای مورد استفاده در این سیستم دو عمل کاوش محیط و ارتباط با مرکز کنترل را بر عهده دارند. این سنسورها تغییر در پارامترهای محیطی مثل حجم یا سطح آب، دمای محیط و آب، سرعت باد و آب را کنترل می‌کنند. به‌عنوان مثال، در سیستم پیاده‌سازی شده در آمریکا، بعد از هر بارندگی به میزان 1 میلی‌متر یا بیشتر، اطلاعات این بارش به مرکز کنترل ارسال می‌شود. در صورتی که شدت بارندگی بیشتر از حد تعیین‌شده باشد، سیستم هشدار فعال می‌شود. در روزهایی که بارندگی نباشد، این سنسورها سیگنال‌هایی مبنی بر سالم و فعال بودن خود به مرکز کنترل ارسال می‌کنند که نشان‌دهنده کارکرد درست این ماژول‌ها است.

مهم‌ترین بخش استفاده از این راهکار ذخیره و پردازش اطلاعات در سیستم مرکزی است. هرچند بسیاری از سنسورها اطلاعات را به‌صورت محلی ذخیره و پردازش می‌کنند، اما آنالیز اطلاعاتی که از سایت‌های محلی به مرکز کنترل می‌رسد اطلاعات بسیار سودمندی در جهت پیش‌بینی روند بارش‌ها و جلوگیری از خسارات مالی و جانی در اختیار قرار می‌دهد. ارسال این اطلاعات به یک زیرساخت ارتباطی قابل‌اطمینان نیاز دارد. زیرساخت‌های ارتباطی قابل‌استفاده در این سیستم شامل امواج رادیویی، ماهواره و شبکه‌ مخابراتی یا همان سلولار هستند. اما استفاده از تله‌متری با امواج رادیویی مشکلاتی برای این سیستم‌ها به وجود می‌آورد؛ مثل اختلال فرکانسی یا عملکرد نامناسب براثر شرایط آب‌وهوایی. به همین علت استفاده از شبکه مخابراتی یا ماهواره‌ها راه‌حل معقول‌تری است.

با توجه به صدمات جانی و مالی سیل در چند سال اخیر در ایران، بهره‌گیری از راهکارهای جدید که در کشورهای پیشرفته پیاده‌سازی شده‌اند، ضروری است. ایرانسل با کمک شرکای تجاری معتبر خود، آماده پیاده‌سازی انواع راهکارهای جامع مدیریت هوشمند، در حوزه‌های آب، برق و گاز بوده و کلیه زیرساخت‌های مورد نیاز را در شبکه خود فراهم ساخته است. اکنون اندازه‌گیری و کنترل هوشمند منابع آبی با بهره‌گیری از راهکارهای نوین مبتنی بر اینترنت اشیا، بر روی شبکه یکپارچه ایرانسل امکان‌پذیر خواهد بود. به‌کارگیری این راهکارهای نوین، ضمن حفظ امنیت جانی و مالی ساکنان شهرها و روستاهای کشور، می‌تواند نقش قابل توجهی در مدیریت منابع و همچنین کاهش هزینه‌ها و خسارات ناشی از بلایای طبیعی از جمله سیل و طوفان داشته باشد.


منابع:

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید