پرداخت همراه در سیستم حمل‌ونقل عمومی

پرداخت همراه در سیستم حمل‌ونقل عمومی

بلیت الکترونیک همراه ، با به کارگیری فناوری NFC به کاربران اجازه می‌دهد تنها با نزدیک کردن تلفن همراه خود به گیرنده غیرتماسی، هزینه سفر درون و برون شهری خود را پرداخت کنند.

1396/6/5 يكشنبه
تعداد بازدید: 6290

 

با زندگی در شهرهای امروزی، بسیاری از افراد ناگزیر از سپری نمودن بخشی از اوقات خود در سیستم حمل‌ونقل عمومی بوده و به همین دلیل، همواره به دنبال بهبود کیفیت و تسریع سفرهای درون شهری خود هستند. در حوزه سیستم‌های پرداخت، هزینه، آسانی و امنیت آن‌ها یکی از بخش‌های مهم استفاده از سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی هستند و در سال‌های اخیر، استفاده از گوشی‌های هوشمند به‌عنوان بلیط الکترونیک، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های موجود برای انجام این دست از پرداخت‌ها بوده است.

سیستم بلیت الکترونیک همراه، با به کارگیری سیم‌کارت و فناوری NFC به کاربران اجازه می‌دهد تنها با نزدیک کردن تلفن همراه خود به گیرنده غیرتماسی (Contactless)، هزینه سفرهای درون و برون شهری خود را به سریع‌ترین شکل ممکن پرداخت کنند. این سیستم با استفاده از اپلیکیشن کیف پول همراه، قابلیت مدیریت حساب‌ها را نیز به کاربران می‌دهد. کاربران می‌توانند حساب مربوط به اپلیکیشن کیف پول همراه را با استفاده از کارت‌های بانکی شارژ کرده، به آسانی پرداخت‌های خود را با گوشی موبایل انجام دهند و همواره نظارت دقیقی بر موجودی حساب‌ها و پرداخت‌های خود داشته باشند.


صرفه جویی در هزینه‌ها

ضریب نفوذ بالای استفاده از تلفن همراه و سیستم حمل‌ونقل عمومی ، از جمله عواملی هستند که یک راهکار پرداختی مبتنی بر سیم‌کارت NFC را مقرون به صرفه و مناسب می‌کنند. صرفه‌جویی اقتصادی این طرح شامل موارد متعددی است که دو مورد عمده آن یکی صرفه جویی در چاپ بلیت و تولید کارت هوشمند و دیگری هزینه‌های تامین نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز برای ارائه خدمات و شارژ کردن آنها می‌باشند.

 

شروع استفاده از بلیت الکترونیک همراه

بلیت الکترونیک همراه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان به صورت وسیع مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. به طور مثال در اروپا شهرهای بزرگی مانند فرانکفورت، اسلو، فلورانس و استراسبورگ از پیشگامان استفاده از این تکنولوژی بودند. آمریکا نیز استفاده از بلیت الکترونیک همراه را از شیکاگو، پورتلند، نیوجرسی و بوستون آغاز کرد. چین و ژاپن هم اولین کشورهای آسیایی بودند که استفاده از سیستم بلیت الکترونیک همراه را در دستور کار خود قرار دادند. اما به فاصله کوتاهی از آغاز به‌کارگیری این تکنولوژی، شتاب پیوستن سایر شهرهای دنیا به این لیست افزایش یافت. نیویورک به تازگی به دنبال پیاده‌سازی این سیستم برای 11 میلیون نفر از شهروندانی است که روزانه سفرهای درون شهری خود را با استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی انجام می‌دهند. طبق آمار منتشر شده توسط Statista انتظار می‌رود تعداد کاربرانی که تا پایان سال ۲۰۱۸ برای کلیه پرداخت‌های خود، از جمله سیستم حمل‌ونقل عمومی، از تلفن‌های هوشمند استفاده خواهند کرد به ۱۶۶ میلیون نفر برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود حجم بازار جهانی کیف پول همراه، که سیستم "بلیت الکترونیک همراه" نیز از زیر مجموعه‌های آن محسوب می‌شود، تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۳۱۵۰ میلیارد دلار برسد که این گمانه‌زنی‌ها بر پایه پیش‌بینی رشد ۳۲ درصدی این بازار در ۵ سال آینده صورت گرفته است.

با توجه به جریان رو به رشد پرداخت مبتنی بر تکنولوژی NFC و استفاده از نرم‌افزارهای کیف پول موبایلی در جهان، به زودی شاهد به‌کارگیری این تکنولوژی در ایران نیز خواهیم بود. از اولین اقدامات صورت گرفته در این حوزه می‌توان به راه‌اندازی سامانه خدمات شهر هوشمند و شهروندی ایرانسل در شهر اهواز و منطقه آزاد انزلی اشاره کنیم.


گسترش روزافزون استفاده از تکنولوژی

از دیگر اهداف مهم پیاده‌سازی بلیت الکترونیک همراه، ایده "جامعه بدون پول کاغذی" است. لندن به‌عنوان یکی از مهمترین شهر‌های اروپا با استفاده از این سیستم و استفاده از تکنولوژی پرداخت غیرتماسی در کارت‌های اعتباری، بیش از ۵۰۰ میلیون سفر درون و برون شهری بدون اسکناس را تجربه کرده است. جالب است بدانید این عدد تنها حدود ۳۰ درصد از کل سفرهای شهری لندن از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ بوده است.

یکی از آخرین شهرهای بزرگی که سیستم بلیت الکترونیک همراه در آن راه‌اندازی شده، مسکو پایتخت روسیه است. سیستم پرداخت مبتنی بر سیم‌کارت‌ NFC و دستگاه‌های پشتیبانی کننده از آن‎، امکان استفاده از تلفن همراه برای پرداخت هزینه‌‍ سفرهای درون شهری در مسکو را به کاربران می‌دهد. در تحقیق به عمل آمده، 60 مدل از تلفن‌های همراه که در روسیه فروخته می‌شوند توانایی استفاده از این سیستم را دارند. در یک فرایند کاملا تسهیل شده، شهروندان این شهر با ثبت نام از طریق اس‌ام‌اس و پرداخت یک هزینه اولیه برای شارژ اولیه حساب، امکان استفاده از سرویس پرداخت موبایلی برای هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی در مسکو را خواهند داشت.


پرداخت همراه در سیستم حمل‌ونقل عمومی ایران

با توجه به جریان رو به رشد استفاده از فناوری پرداخت مبتنی بر سیم‌کارت‌های NFC و نرم‌افزارهای کیف پول موبایلی در جهان، به زودی شاهد به‌کارگیری این فناوری در کشورمان نیز خواهیم بود. به‌عنوان اولین اقدامات صورت گرفته در این حوزه می‌توانیم به راه‌اندازی سامانه خدمات شهر هوشمند و خدمات شهروندی هوشمند ایرانسل در شهر اهواز و منطقه آزاد انزلی اشاره کنیم.

اولین فاز این طرح در شهر اهواز توسط واحد کسب‌وکار سازمانی ایرانسل و با حضور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات عملیاتی شده و در ادامه، در نوروز امسال و با حضور رئیس جمهور، "سامانه شهر هوشمند" در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد. با رونمایی از اولین سامانه شهر هوشمند و پرداخت مبتنی بر فناوری NFC توسط واحد کسب‌وکار سازمانی ایرانسل انتظار می‌رود به زودی در سایر شهر‌های کشور نیز شاهد راه‌اندازی این سامانه در سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی درون شهری به منظور تسهیل هرچه بیشتر پرداخت‌های الکترونیکی همراه باشیم.


آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید