خدمات ابری (بخش دوم): خدمات رایانش ابری

خدمات ابری (بخش دوم): خدمات رایانش ابری

از جمله خدمات رایانش ابری می‌توان به اجرای نرم‌افزارها، آنالیز اطلاعات، میزبانی وب‌سایت‌ها و بلاگ‌ها و همچنین ایجاد خدمات و نرم‌افزارهای جدید اشاره کرد.

1396/4/19 دوشنبه
تعداد بازدید: 4035

 

در خدمات رایانش ابری (Cloud Computing) تمام خدمات محاسباتی سازمان بر روی اینترنت انجام می‌شود. ازجمله کارهایی که با استفاده از این خدمات انجام می‌شوند، می‌توان به ایجاد خدمات و نرم‌افزارهای جدید، میزبانی وب‌سایت‌ها و بلاگ‌ها، اجرای نرم‌افزارها و آنالیز اطلاعات اشاره کرد. بررسی‌ها بر روی کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط نشان می‌دهد که ۵۷ درصد از آن‌ها هم‌اکنون مشتری این خدمات هستند و ۶۶ درصد آن‌ها خدمات ابری (Cloud Service) را برای کسب‌وکارشان بسیار مهم می‌دانند. ۴۴ درصد از کسانی که از این خدمات استفاده نمی‌کنند، به‌صورت جدی استفاده از خدمات را در دستور کار قرار داده‌اند.
 

مهم‌ترین مزایای این خدمات عبارتند از:

  • کاهش هزینه: خدمات رایانش ابری (پردازش ابری) تمام هزینه‌های اولیه خرید نرم‌افزار و سخت‌افزار و هزینه‌های نگهداری آن‌ها را حذف می‌کند. تجربه نشان داده است استفاده از خدمات ابری هزینه‌ها را ۳۰ سنت به ازای هر گیگابایت اطلاعات، کاهش می‌دهد. همچنین باید هزینه‌های نگهداری خدمات داخلی را نیز جزو هزینه‌های کاهش‌یافته محسوب کرد. در حال حاضر کسب‌وکارها چهار برابر هزینه‌ نوآوری برای نگهداری سیستم آی‌تی هزینه می‌کنند که بر این اساس استفاده از خدمات ابری، بودجه نوآوری شرکت را در حد قابل توجهی بالا خواهد برد. همچنین خدمات رایانش ابری هزینه‌های کارکنان آی‌تی را ۵۰ درصد و هزینه‌های انرژی را ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.
  • سرعت: در چند سال اخیر، تعداد آدرس‌های مجزای متصل به اینترنت(IP) با سرعتی چندین برابر گذشته در حال افزایش است؛ در حال حاضر ۴۰ میلیارد IP مجزا به اینترنت متصل هستند و پیش‌بینی می‌شود این سرعت رشد تا سال ۲۰۲۰ میلادی ثابت بماند. خدمات رایانش ابری قابلیت پاسخگویی آنی به حجم بالایی از درخواست‌ها را دارند که این امر سبب شده است مورد توجه بسیاری از مدیران قرار گیرد.
  • پوشش جهانی: از مزایای رایانش ابری، قابلیت تغیر مقیاس جغرافیایی سریع آن است. به‌بیان دیگر، این خدمات قادر است مناطق مختلف جغرافیایی را در زمان بهینه پوشش دهد.
  • بهره‌وری بالا: سرورهای داخلی زمان زیادی را جهت برقرار کردن سخت‌افزار، پیاده‌سازی نرم‌افزار و پشتیبانی از آن‌ها طلب می‌کنند که باعث کاهش چشم‌گیر بهره‌وری می‌شود. خدمات رایانش ابری شما را از تمام این موارد آسوده‌خاطر می‌کند.
  • میزان کارآیی بالا: خدمات رایانش ابری بر روی شبکه‌ای از سرورها عمل می‌کند که به آخرین ورژن از سخت‌افزارهای محاسباتی تجهیز شده‌اند. ۵۸ درصد مشتریان خدمات ابری اعلام کرده‌اند که کنترل آن‌ها بر روی اطلاعات بیشتر شده است.
  • قابلیت اطمینان: خدمات رایانش ابری با تهیه نسخه پشتیبان‌ از اطلاعات شما، قابلیت اطمینان کسب‌وکار شما را، با هزینه‌ای کمتر و روشی آسان‌تر، افزایش خواهد داد.
  • میزبانی نرم‌افزاری: یکی دیگر از مزایای خدمات رایانش ابری، عدم نیاز به به‌روزرسانی نرم افزارها و یا اجبار به استفاده از نرم افزارهای قدیمی است. زمانی که به یک برنامه کاربردی مبتنی بر وب دسترسی پیدا می‌کنید، بدون نیاز به پرداخت پول برای دانلود یا ارتقا نرم افزار، امکان بهره‌مندی از آخرین نسخه فراهم می گردد.
  • امنیت اطلاعات: به‌طور میانگین کسب‌وکار شما روزانه توسط ۶۰۰۰۰ حمله‌ی سایبری تهدید می‌شود که با استفاده از خدمات امن ابری این تهدید از بین می‌رود.

پیش‌بینی‌ می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی در هر ثانیه ۱.۷ مگابایت اطلاعات به ازای هر انسان تولید شود که ۳۵ درصد از این اطلاعات در خدمات‌ ابری قرار می‌گیرند. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا آن زمان سرمایه‌گذاری در این سیستم به ۱۹۱ میلیارد دلار برسد. پیشگامان صنایع گوناگون در جهان،‌ موفقیت خود را در حرکت به سمت بهره‌گیری از فناوری ابری می‌بینند. بنابراین شرکت‌های داخلی باید متناسب با روند توسعه و پیشرفت‌های جهانی، به این فناوری نوظهور توجه بیشتری داشته باشند؛ در غیر این صورت علاوه بر کاهش قدرت رقابت، متحمل هزینه‌های سنگینی خواهند شد.


  مطالعه بخش اول مقاله

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات
مطالب مرتبط

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید