خدمات ابری (بخش اول): خدمات ذخیره‌سازی ابری

خدمات ابری (بخش اول): خدمات ذخیره‌سازی ابری

به‌واسطه خدمات ذخیره‌سازی ابری، اطلاعات و داده‌ها از طریق اینترنت بر روی سرور‌های مخابراتی ذخیره شده و از راه دور فراخوانی، مدیریت و پشتیبانی می‌شوند.

1396/4/18 يكشنبه
تعداد بازدید: 3088


با ورود به عصر فناوری، سرعت تولید اطلاعات در جهان به شدت افزایش یافته است. به گونه‌ای که ۹۰ درصد از کل اطلاعاتی که تا به امروز در دنیا تولید شده، مربوط به دو سال گذشته هستند. از سوی دیگر، پیشرفت‌های‌ فناوری و دنیای جدید کسب‌و‌کار موفقیت بسیاری از سازمان‌ها را منوط به حفظ و استفاده مناسب از این اطلاعات کرده است.

این در حالیست که روزانه اطلاعات زیادی بنابر دلایل گوناگون از دست می‌روند. به‌عنوان ‌مثال سالانه ۷۰ میلیون تلفن همراه گم می‌شود که فقط ۷ درصد آن‌ها پیدا می‌شود. طبق آمار ۵۸ درصد افراد، یا خودشان اطلاعات مهمی را از دست ‌داده‌اند یا حداقل یک نفر را می‌شناسند که اطلاعات خود را از دست‌ داده باشد‌. خسارت برآورد شده برای این اطلاعات از دست‌رفته تقریبا ۱.۷ تریلیون دلار است. برای جلوگیری از خسارت‌های مالی و اطلاعاتی و همچنین افزایش توان رقابت، سرویس‌های ابری راه‌حلی بسیار مناسب، خصوصا برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است.

خدمات ابری با به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتال مانند شبکه‌های دیجیتال، تحلیل‌های پیشرفته و داده های کلان (big data) ، در قدرت بخشیدن به کسب‌وکار شما نقش مهمی داشته و به شما کمک می‌کند اهداف استراتژیک سازمان خود را فتح کنید. امروزه بکارگیری خدمات ابری در حوزه‌های گوناگونی مورد استقبال قرار گرفته است. در یک نگاه کلی، از 100 میلیون دلاری که در سال 2016 برای خدمات ابری هزینه شده است بیشترین مقادیر نفوذ به ترتیب در سازمان‌های مالی (63 درصد)، سازمان‌های تولیدی (61 درصد)، سازمان‌های خدمات درمانی (59 درصد) و صنعت حمل‌ونقل (51 درصد) گزارش ‌شده است. بنابراین اگر شما هنوز خدمات ابری را به‌عنوان بخشی جدا از کسب‌وکارتان می‌بینید وقت آن رسیده است که نظرتان را عوض کنید. فضاهای ابری ایجاد شده‌اند تا یک یا چند خدمت مختلف اعم از ارائه فضای امن ابری برای ذخیره‌سازی اطلاعات، امکان ارسال و دریافت داده‌ها و امکان استفاده از نرم‌افزارهای مختلف (بدون نیاز به خریداری و نصب آنها) را عرضه کرده و کاربران بتوانند از راه دور از این خدمات استفاده نمایند. این خدمات به دو دسته خدمات ذخیره ابری و خدمات پردازش ابری تقسیم می‌شوند. در ادامه این مطلب، ابتدا به معرفی خدمات ذخیره‌سازی ابری پرداخته و در بلاگ بعدی خدمات پردازش ابری را معرفی خواهیم کرد.


خدمات ذخیره‌سازی ابری:

خدمات ذخیره‌سازی ابری که بر بستر فناوری اطلاعات شکل گرفته است، سرویسی است که به‌واسطه آن اطلاعات و داده‌ها از طریق اینترنت بر روی سرور‌های مخابراتی ذخیره شده و از راه دور فراخوانی، مدیریت و پشتیبانی می‌شوند. با توجه به امکان دسترسی آنلاین به اطلاعات ذخیره شده، کاربران می‌توانند از طریق اینترنت، در هر نقطه از جهان به اطلاعات دسترسی داشته باشند و یا در صورت نیاز نسبت به اشتراک‌گذاری آن اقدام نمایند.

برخی از مزیت‌های این خدمات را بررسی می‌کنیم:

  • کاهش پهنای باند: به‌جای ارسال یک فایل به چند نفر کافیست لینک آن فایل را برای افراد ارسال کنید.
  • دسترسی آسان: فایل‌های ذخیره ‌شده به‌واسطه خدمات ذخیره‌سازی ابری، از هرجایی قابل ‌دسترسی هستند و شما می‌توانید اطلاعات و داده‌های موجود بر روی سرورها را به آسانی مدیریت کنید.
  • پشتیبانی از فایل‌ها: شرکت‌ها باید همواره از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه نمایند تا در صورتی که به هر علتی این اطلاعات از بین رفت با مشکل مواجه نشوند. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی میزان اطلاعات باارزش شرکت‌ها دو برابر شود. با بهره‌گیری از سرویس‌های ابری همیشه یک نسخه پشتیبانی از اطلاعات خود خواهید داشت.
  • کاهش هزینه: با استفاده از خدمات ابری به علت عدم نیاز به خرید سرور، تجهیزات سخت‌افزاری، نرم‌افزارها، پهنای باند بالا و ... هزینه‌های عملیاتی شرکت کاهش می‌یابد.

طی نظرسنجی‌های انجام شده از مدیران کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، مهم‌ترین مقاصد آن‌ها برای استفاده از خدمات ابری به شرح زیر بوده است:


مقاصد استفاده از خدمات ابری
  مطالعه بخش دوم مقاله

آخرین مطالب
الکامپ ۲۰۱۹
1398/4/29 شنبه
آخرین ویدیوها
آرشیو ویدیوها در آپارات

* نظر
وب سایت
* ایمیل
* نام

نظر دهید